Innowacyjne rozwiązania informatyczne do jakiegoś czasu wprowadzane były tylko w branży IT. Natomiast bardzo wiele zmieniło się od momentu, kiedy usługi teleinformatyczne rozszerzyły zakres działania. W tej chwili bowiem eksperci z wielu branż wykorzystują opcje dzięki jakim usprawniają pracę swoich przedsiębiorstw. Najczęściej wybierają serwery dedykowane bądź serwery w chmurze, dlatego warto wiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy nimi.
Ograniczenia hostingu
Jeszcze do niedawna w większości przedsiębiorstw korzystano z hostingu współdzielonego, jednak odkąd popularne stały się serwery dedykowane to można zauważyć, że decyduje się na nie o wiele większa liczba przedsiębiorców. Wynika to z tego, że hosting współdzielony ma pewne ograniczenia.
Przede wszystkim polegają one na zbyt dużym obciążeniu skrzynki e mail, wraz z rozwojem działalności danej firmy. Oczywiście, są przedsiębiorstwa, w których wystarczające okaże się posiadanie takiego hostingu. Jednak patrząc na dzisiejsze realia nie można mieć wątpliwości: hosting współdzielony nie będzie już tak chętnie wybierany. Nawet małe przedsiębiorstwa odchodzą od tego rozwiązania. Zwłaszcza, że na rynku pojawiły się firmy takie jak Bluer.pl w których można liczyć na stworzenie wydajnych, spersonalizowanych serwerów dedykowanych.
Fenomen serwerów dedykowanych
Fenomen serwerów dedykowanych opiera się na założeniu, że serwery te znajdują się na samym szczycie piramidy hostingu. To prywatne serwery, które można dostosować do własnych potrzeb, od wyboru systemu operacyjnego po potrzebny sprzęt. Serwery dedykowane są drogim przedsięwzięciem, dlatego najbardziej polecane są do firm generujących duże obroty. Specyficzne dostosowanie wymagań sprzętowych pod działalność firmy okaże się idealną inwestycją. Hosting współdzielony jest opcją odgórnie zaprojektowaną, na uniwersalnych zasadach. Sprawdza się w małych przedsiębiorstwach. Serwery dedykowane to z kolei nowoczesne rozwiązanie dla przedsiębiorstw wywodzących się głównie z branży IT.