Uczysz się na egzamin albo na korepetycje z angielskiego? A może masz całą stertę notatek, które musisz zapamiętać, by przejść szkolenie w nowej pracy? W każdy takim wypadku przyda się ważna umiejętność – efektywnego uczenia się. Jedni naturalnie dobrze przyswajają informacje, inni mają z tym trudności. Wrodzone atrybuty są ważne, ale korzystając z kilku technik jesteś w stanie znacznie podnieść efektywność zapamiętywania i odtwarzania informacji. Jak szybciej się uczyć?
Punktem wyjścia do poniższych porad jest to, że mózg człowieka jest naturalnie przystosowany do wykonywania niektórych zadań szczególnie skutecznie, a z innymi nie radzi sobie tak dobrze. Najlepszy przykład to umiejętność rozpoznawania twarzy – do dziś nie jesteśmy w stanie stworzyć programu, który robiłby to tak dobrze jak ludzki umysł. Takich mocnych stron mózgu jest więcej, a niektóre z nich można wykorzystać podczas nauki.
Buduj historię
Jedna z tych umiejętności, która pomoże w odpowiedzi na pytanie jak szybciej się uczyć, jest zapamiętywanie historii. Zapewne dość łatwo jesteś sobie w stanie przypomnieć opowieść, którą słyszałeś od znajomego nawet kilka lat temu albo historie opowiadane w setkach filmów. To dużo prostsze niż np. przypomnienie sobie nazwisk aktorów czy informacji powtarzanych przez nauczyciela kilka lat temu.
Co w związku z tym? Otóż możesz zrobić mały life hack i użyć pozytywnej cechy swojego mózgu do zapamiętania informacji, które normalnie przychodzą z trudem. W jaki sposób? Dopowiedz sobie historie do zapamiętywanych danych! Spróbuj np. wymyślić historyjkę, która będzie wyjaśniała powstanie angielskiego słówka lub reguły stosowania przyimków. Może to być krótka opowiastka. Dobrze, gdy jest do tego śmieszna lub emocjonalna. Historię zapamiętasz znacznie łatwiej, a jeśli będzie ona zawierała dane, których potrzebujesz, to i te informacje bez problemu odtworzysz w głowie.
Podobnie działa system skojarzeń. Jak szybciej się uczyć? Zamiast wkuwania dat czy nazw staraj się je w jakiś sposób połączyć z rzeczami, które dobrze znasz. Połączenia mogą być nawet absurdalne, ale jeśli uda Ci się stworzyć ciekawe zestawienia, przypomnienie sobie suchych danych będzie znacznie łatwiejsze.
Umieść elementy w przestrzeni
Ludzki mózg bardzo dobrze radzi sobie również z analizowaniem i zapamiętywaniem przestrzeni. Pomyśl jak wiele układów domów i innych budynków jest w Twojej pamięci. Nie musisz wkuwać na pamięć informacji takich, jak położenie kuchni i łazienki w mieszkaniu przyjaciół – po prostu to od razu zapamiętujesz. Co więcej, doskonale pamiętasz, gdzie kto siedział na ostatniej imprezie i jak ustawione były meble.
Teraz czas na odpowiedź na pytanie, jak szybciej się uczyć z wykorzystaniem tej zdolności. Wyobraź sobie przestrzeń, którą dobrze znasz. Może to być Twój dom albo miejsce pracy. Teraz umieść w niej elementy, które musisz zapamiętać. Możesz tu wykorzystać również skojarzenia.
W jaki sposób? Załóżmy, że chcesz zapamiętać procedurę wykonywania jakiegoś zadania, np. weźmy takie kroki: wejście do systemu, uruchomienie przeglądarki, wejście na Gmaila, wpisanie hasła „marchewka30”. To oczywiście łatwy przykład, ale chodzi o zasadę działania. Aby zapamiętać wszystkie etapy, ustaw elementy skojarzone z kolejnymi krokami np. w swoim mieszkaniu w takich miejscach, abyś „trafiał” na nie pokonując standardową ścieżkę po wejściu do domu. Trzymając się tego przykładu, może to wyglądać następująco: drzwi wejściowe do Twojego domu będą mieć nowe, zaskakująco duże okno (okno będzie skojarzeniem z systemem Windows), po otwarciu drzwi wchodzisz do przedpokoju, w którym leży lis (symbol przeglądarki Firefox), mijasz zwierzę i idziesz korytarzem, w którym zauważasz czekającego na Ciebie listonosza (symbolizującego e-maila), następnie wchodzisz do pokoju, a tam czeka na Ciebie kobieta, na oko trzydziestoletnia… strugająca marchewkę (hasło: marchewka30). W ten sposób bez problemu zapamiętałeś wszystkie kroki!
Oczywiście był to tylko przykład ilustrujący to jak szybciej się uczyć z wykorzystaniem ustawienia przedmiotów w przestrzeni. Tę metodę możesz wykorzystać do zapamiętania znacznie trudniejszych list, procedur czy zestawów elementów w odpowiedniej kolejności