W Polsce pracuje już ponad 2 miliony Ukraińców.

Prognozuje się, że w ciągu najbliższych lat liczba ta może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Wszystko przez nieciekawą sytuację militarną na Ukrainie, która ma ogromny wpływ na zatrudnienie w tym kraju. Obywatele Ukrainy zjeżdżają do nas za pracą. Czy są zadowoleni z warunków, jakie oferują im polscy pracodawcy? Dowiedzcie się więcej.

Polscy pracodawcy na plus

Aż 90% Obywateli Ukrainy ocenia naszych rodzimych pracodawców pozytywnie. Pasują im warunki pracy oraz wynagrodzenie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w ostatnim czasie ich dochody znacznie wzrosły i nie widać już tak dużej przepaści pomiędzy zarobkami naszych rodaków a Ukraińców na tych samych stanowiskach.

Tylko 8% Ukraińców ma złe zdanie o polskich pracodawcach. Uznają, że nadal zarabiają za mało, a polscy pracodawcy traktują ich jedynie jako tanią siłę roboczą. Nie inwestują w ich rozwój, nie szkolą, nie gwarantują odpowiednich warunków pracy oraz warunków socjalnych. Co ciekawe, nie słychać głosów, które miałyby dotyczyć nieterminowych wypłat. Wynika więc z tego, że pracownicy z Ukrainy otrzymują pieniądze na czas.

Jak znajdują pracę w Polsce obywatele Ukrainy?

Ukraińców jest w Polsce już tak dużo, że „nowi”, którzy przekraczają naszą granicę, najczęściej znajdują zatrudnienie z tzw. polecenia. Nie brakuje również ofert pracy dla Ukraińców, które znaleźć można w prasowych czy internetowych ogłoszeniach.

Nadal najpopularniejszą formą zatrudnienia jest outsourcing pracowników. Obywatel Ukrainy zgłasza się do agencji pośrednictwa pracy, która znajduje dla niego zatrudnienie. Dba o warunki pracy, nierzadko załatwia też dojazd do miejsca wykonywania zawodowych obowiązków a także nocleg. To agencja pracy pilnuje warunków umowy i legalności zatrudnienia. To dla Ukraińców chyba najbardziej bezpieczna opcja pracy.

Gdzie pracują Ukraińcy?

Do Polski przyjeżdżają przede wszystkim Ukraińcy ze średnim oraz wyższym wykształceniem. Nadal jednak znajdują zatrudnienie głównie przy prostych pracach fizycznych. Mężczyźni na budowach i w firmach remontowych, w przemyśle, hurtowniach, na magazynach i w fabrykach. Kobiety coraz częściej zatrudniają się w firmach sprzątających, jako opiekunki do dzieci oraz w sklepach. Nadal rzadko spotykamy Ukraińca w Polsce, który zajmowałby wysokie stanowisko biurowe.

 Czy Ukraińcy zostaną w Polsce?

Okazuje się, że chociaż Polska oferuje Ukraińcom dobre warunki bytowania, to tylko 11% obywateli wschodniego kraju poważnie myśli o pozostaniu u nas na stałe. Najczęściej pracują tu, by wspierać pozostawioną na Ukrainie rodzinę. Mają nadzieję, że sytuacja w ich ojczyźnie się ustabilizuje i niedługo będą mogli wrócić do kraju. Ci, którzy wybrali Polskę jako nowe miejsce stałego już zamieszkania, coraz częściej zaciągają kredyty na mieszkania albo decydują się na długoterminowy wynajem wybranej nieruchomości.

Bez względu na to, jaka będzie decyzja Ukraińców w kwestii osiedlenia się w Polsce na stałe, już teraz widać coraz większą tendencję do ściągania do nas swoich bliskich. Najczęściej na początku przybywają mężczyźni, a po średnio 6 miesiącach przyjeżdża do naszego kraju jego rodzina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here