Nie ma co ukrywać – doświadczenie jest często najważniejszym elementem CV. Jeżeli kandydat nie ma wykształcenia kierunkowego, ale przepracował kilka lat na podobnym stanowisku, ma duże szanse na zatrudnienie. Niestety rozpoczynając swoją przygodę z rynkiem pracy nie masz żadnego doświadczenia, a życiorys trzeba przecież wysłać. Co zrobić w takim wypadku? Jak napisać CV bez doświadczenia?

Po pierwsze: nie kłam

Nie ma wprawdzie takiego mojżeszowego przykazania, ale kłamstwo w życiu zawodowym może się bardzo nie opłacać, zwłaszcza, gdy zaczniesz od niego swoje poczynania. Kłamanie w CV często po prostu nie ma sensu, bo Twoje braki i tak wyjdą na jaw w trakcie rozmowy. Co więcej, być może pracodawca chętnie zatrudniłby osobę taką jak Ty, ale gdy odkryje przekłamania, na pewno znajdzie bardziej uczciwego kandydata.

Podkreśl swoje wykształcenie

Chcesz napisać dobre CV bez doświadczenia? W takim razie postaw na wykształcenie. Zwłaszcza, gdy jest ono zgodne z kierunkiem, na który chcesz aplikować. Nie wahaj się, by wyodrębnić wszystkie informacje, które mogą mieć znaczenie. Zdarza się, że licencjat ma nieco inny kierunek niż magisterka. W takim wypadku zapisz oba kierunki studiów. Dodaj też nazwy specjalizacji. A może brałeś udział w ciekawych fakultetach albo uczestniczyłeś w działalności koła naukowego? Wszystkie takie informacje powinny znaleźć się sekcji „wykształcenie”. Rozbuduj ten dział – oczywiście tylko o te dane, które mają znaczenie dla przyszłego miejsca pracy. Nie ma sensu rozpisywać się na temat drugiego humanistycznego kierunku, gdy aplikujesz na stanowisko związane z informatyką.

Nie zapomnij też dodać tytułu naukowego przed nazwiskiem!

Osiągnięcia dodatkowe

Być może poza zajęciami szkolnymi i studiami udało Ci się osiągnąć coś ciekawego? Brałeś udział w zajęciach dodatkowych? A może wygrywałeś konkursy na wiedzę w danej dziedzinie? To informacje, które zapewne nie sprawią, że zostaniesz z marszu zatrudniony, ale jest to znakomity sposób, by dodać pozytywne akcenty do CV bez doświadczenia.

Coraz częściej młodzi ludzie pierwsze sukcesy odnoszą w internecie. Jedni moderują forum internetowe, innym udaje się stworzyć popularnego fanpage’a albo interesujący kanał na YouTube. Zdarzyć się może również zwycięstwo w konkursie organizowanym przez jakąś znaną markę. Każde takie osiągniecie dobrze jest wyróżnić.

To także znakomity sposób na zdobywanie podstawowego doświadczenia. Chcesz być programistą i pracować przy tworzeniu gier? Zacznij od produkowania prostych produkcji na telefony. Grami, które uda się opublikować w sklepach z aplikacjami będziesz mógł się z dumą pochwalić u przyszłego pracodawcy.

Umiejętności

Jak napisać CV bez doświadczenia? Podkreślając własne umiejętności! Jeżeli wiesz, że jesteś jednym z najlepszych programistów w klasie albo znakomicie wychodzi Ci pisanie opowiadań, nie zapomnij wspomnieć o tym w Twoim curriculum vitae.

Idź na staż

Zamiast doświadczenia, na początek może się przydać małe poświęcenie np. w postaci dwumiesięcznego bezpłatnego stażu. To prawda, że wielu pracodawców zyskuje na tanich stażystach, ale, gdy dysponujesz jedynie CV bez doświadczenia, zdobycie podstawowego obycia bez gwarantowanej płacy może być całkiem dobrym wyjściem. Zwłaszcza, gdy firma daje możliwość późniejszego zatrudnienia najbardziej obiecujących stażystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here