Rodzaje, normy i klasy wytrzymałości śrub

Każdy w swoim życiu nie raz zetknął się z różnego rodzaju śrubami. Są to najpopularniejsze elementy złączne, które stosuje się w wielu branżach i gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie, motoryzacji, branży elektronicznej czy chemicznej. Jakie rodzaje śrub można wyróżnić?

Rodzaje śrub

Z racji tego, że śruby stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, to wybór ich jest bardzo duży. Różnią się one między sobą czasami nieznacznie, bo jedynie długością, a niekiedy mają zupełnie inny kształt. Najpopularniejszy podział śrub uwzględnia ich budowę, a więc wyróżnia się śruby:

  • sześciokątne,
  • z trzpieniem,
  • oczkowe,
  • motylkowe,
  • z łbem stożkowym,
  • walcowe,
  • bez łba,
  • z łbem grzybkowym.

Jak zatem widać jest dość sporo rodzajów śrub, ale to nie jedyny podział, na jaki dzielą się te elementy złączne. Dostępne są też śruby nierdzewne, z różnymi zakończeniami czy kwasoodporne.

Normy dotyczące śrub i konwersja między nimi

Wyżej został opisany podział śrub ze względu na ich budowę, ale istotny jest też fakt, że śruby objęte są określonymi normami. W Polsce są to trzy normy ISO, DIN I PN. Dzięki normalizacji znacznie łatwiej można odszukać konkretną śrubkę lub nakrętkę, choć czasami problematyczne może być przekształcenie jednej normy w drugą. Jeśli na śrubie jest oznaczenie DIN 261, a w sklepie jest norma PN, to jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą tabele konwersji, które można znaleźć w Internecie bez najmniejszego problemu. Przy oznaczeniu DIN 261 będzie oznaczenie PN 82424, a więc będzie wiadomo, że jest to śruba z łbem młoteczkowym.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Klasy wytrzymałości śrub

Oprócz norm na śrubach można znaleźć też cyfry, które określają klasę wytrzymałości konkretnej śrubki. Są to dwie cyfry, które mówią o tym, czy śruba jest wytrzymała na rozciąganie i jest to pierwsza cyfra oraz jaka jest jej granica plastyczności, która jest oznaczona drugą cyfrą po kropce. Wytrzymałość i plastyczność mogą mieć duże znaczenie szczególnie przy konstrukcjach, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych lub działają w styczności z kwasami. Aby znaleźć odpowiednią śrubę, najlepiej skorzystać z dostępnych w Internecie tabeli tak jak w przypadku konwersji norm.

Zastosowanie śrub w przemyśle

Praktycznie w każdej gałęzi przemysłu stosuje się śruby, wkręty czy kołki. Wśród popularnych elementów złącznych są też nity zrywalne czy złącza ciesielskie, ale i podkładki czy zawiasy. Śruby są powszechnie stosowane w budownictwie, branży motoryzacyjnej, elektronicznej, meblarskiej, tapicerskiej i w branży chemicznej, do produkcji maszyn i urządzeń, budowy mostów i statków.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby imbusowe od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here