Główni bohaterowie na filmach akcji ociekają nie tylko potem, ale i absolutną pewnością siebie. Dużą dozę pewności mają też często osoby na stanowiskach kierowniczych. Niejednokrotnie zdarza się, że osoba niepewna nie jest w stanie awansować, mimo że jej kwalifikacje na to pozwalają. Jaki wniosek z tych trzech spostrzeżeń? Pewność siebie jest postrzegana jako ważny atut i opłaca się mieć tę cechę. Jak być bardziej pewnym siebie, jeżeli nie przychodzi Ci to naturalnie?

Zmień ubiór i fryzurę

Będziesz lepiej postrzegany przez otoczenie i jednocześnie poczujesz się pewniej, gdy zadbasz o całkiem powierzchowne cechy swojego wizerunku. Wygląd ma znaczenie! Popatrz na modne stylizacje w tym sezonie i wybierz taką, która będzie Ci odpowiadać. Jeśli zupełnie nie znasz się na modzie, a chcesz poczuć się bardziej pewny siebie, porozmawiaj z kimś, kto ma pojęcie o trendach. Siostra, przyjaciółka czy koleżanka z pracy – na pewno któraś z nich da się namówić na wspólne zakupy i doradztwo stylistyczne.

Zacznij ćwiczyć

Powtórzmy raz jeszcze: wygląd ma znaczenie. W dodatku wszyscy wiemy o tym podświadomie. Dowiedziono, że ludzie uzależniają swoją samoocenę w największym stopniu od wyglądu fizycznego! To znaczy, że sam siebie ocenisz lepiej nie wtedy, gdy zaczniesz więcej zarabiać czy kupisz lepsze auto, ale wtedy, gdy będziesz miał szczupłą, wysportowaną sylwetkę. A więc jak być bardziej pewnym siebie? Okazuje się, że jedną z najlepszych odpowiedzi jest siłownia.

Co więcej, ćwiczenia siłowe podnoszą poziom testosteronu, a to podstawowy hormon dla wszystkich mężczyzn. Wysoki „teściu” to dobre samopoczucie, chęć do działania i większa pewność siebie. Niski testosteron zwiększa ryzyko, że będziesz malkontentem z niską samooceną i skłonnością do chowania głowy w piasek. Trochę wysiłku z hantlami i sztangą, a poziom Twojego testosteronu pójdzie w górę.

Rób to, w czym czujesz się pewnie

Każdy jest w czymś dobry. Znane porzekadło mówi, że „każdy jest geniuszem, ale jeśli zaczniesz oceniać rybę pod względem jej zdolności wspinania się na drzewa, to przez całe życie będzie myślała, że jest głupia”. (Nie, nie powiedział tego Albert Einstein, choć często mu się to przypisuje).

Niezależnie od tego skąd wziął się ten frazes, warto o nim pamiętać. Bardzo możliwe, że jesteś „rybą na drzewie” w sytuacjach, w których czujesz się niepewnie. Pracujesz z klientami, choć jesteś świetny w prowadzeniu analiz w cichym biurze albo przygotowujesz przez cały dzień raporty finansowe, a Twoją „wodą” jest bezpośrednia sprzedaż. Wobec tego jak być bardziej pewnym siebie? Pomyśl o wszystkich sytuacjach, w których czujesz się pewnie i uświadom sobie, że nie jesteś w jakiś sposób „ogólnie niepewny” czy też nieporadny. Po prostu robisz rzeczy, które do Ciebie nie pasują. A może masz możliwość zmiany pracy lub środowiska? Spróbuj działać w tych obszarach, w których czujesz się pewnie. Każdy gdzieś czuje się pewny siebie, a w innej sytuacji pewności mu brakuje.

Sylwetka, uśmiech, pewny krok

Częściowo można oszukać własny umysł krzyczący „chowaj się”, gdy zaczynasz udawać pewność siebie. Wyprostuj się, idź pewnym krokiem, więcej się uśmiechaj, mów głośno i wyraźnie. Ze zdumieniem zauważysz, że taka udawana przebojowość dodaje Ci prawdziwej pewności siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here