Właśnie rozpoczynasz działalność albo chcesz rozwinąć firmę jednoosobową? A może zacząłeś zajmować się rekrutacją w przedsiębiorstwie, w którym pracujesz? W każdym z tych wypadków, przed rozpoczęciem procesu rekrutowania, musisz zadać sobie pytanie: jak znaleźć dobrego pracownika? I co to w ogóle znaczy „dobrego”?

Kwestie praktyczne

Przeglądanie CV dobrze jest zacząć od kwestii praktycznych, które pozwolą Ci określić, czy zatrudnianie danej osoby w ogóle ma sens. O czym mowa? Na przykład o adresie zamieszkania. Jeżeli na co dzień osoba mieszka daleko od miejsca przyszłej pracy, możliwe, że nie będzie zainteresowana zatrudnieniem – nie zawsze kandydat wie, gdzie ma znajdować się np. nowe biuro, a dojazd przez zakorkowane miasto może zająć nawet dwie godziny. Ta zasada oczywiście ma mniejsze znaczenie, gdy zastanawiasz się jak znaleźć dobrego pracownika na „poważne” stanowisko – tj. na pełny etat, do dobrze płatnej pracy. Taki pracownik może być skłonny nawet do przeprowadzki, więc kwestia miejsca zamieszkania będzie drugorzędna.

Co jeszcze może być przeszkodą w zatrudnieniu? Na przykład okres wypowiedzenia. Osoba, która przepracowała w innej firmie kilka lat na umowie o pracę prawdopodobnie będzie potrzebowała więcej niż miesiąc na rozwiązanie umowy z poprzednim pracodawcą. Warto to wziąć pod uwagę, gdy szukasz kogoś dostępnego natychmiast.

Wyższe wykształcenie?

Jeżeli odpowiedź na pytanie o to jak znaleźć dobrego pracownika, jest dla Ciebie równoznaczna ze stwierdzeniem, że musi to być osoba z wyższym wykształceniem, pamiętaj, by dokładnie przyjrzeć się rubryce CV dotyczącej edukacji. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na lata studiów i sposób formułowania informacji. Może się zdarzyć, że ktoś poda tylko kierunek, a obok dopisze daty wskazujące na dwuletni pobyt na uczelni. Jednocześnie nigdzie nie znajdziesz tytułu magisterskiego czy nawet inżynierskiego. Wówczas najpewniej kandydat dodał nazwę uniwersytetu, by CV wyglądało trochę lepiej, mimo że nie ma wyższego wykształcenia.

Z drugiej strony, warto się zastanowić, czy szukanie osób z tytułem magistra jest istotne. W większości zawodów ważniejsze jest doświadczenie. A niestety literki „mgr” przed nazwiskiem może dzisiaj zdobyć każdy – bez większego wysiłku intelektualnego.

Zajrzyj na portale społecznościowe

Co jeszcze zrobić, by znaleźć dobrego pracownika? Wielu rekruterów przed zaproszeniem kandydatów śledzi konta społecznościowe. Przezorni kandydaci blokują większość informacji, ale wiele osób wrzuca wszystkie treści jako publiczne. Taka legalna inwigilacja może wiele powiedzieć o kandydacie. Zdarzają się też „kwiatki”, np. w postaci nagrań nieodpowiedniego zachowania w miejscu pracy. W takim przypadku łatwo zdobędziesz informację o tym, że masz do czynienia z osobą, której lepiej nie zatrudniać.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej…

Gdy już zdecydujesz się zaprosić kogoś na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, że jej celem jest poznanie kandydata. Aby znaleźć dobrego pracownika pozwól potencjalnym zatrudnionym swobodnie mówić i w pełni odpowiadać na Twoje pytania. Lepiej, żeby to oni mówili jak najwięcej a nie Ty. Po pierwsze, dzięki temu zdobędziesz więcej informacji. A po drugie, jeśli szybko powiesz zbyt wiele o firmie, istnieje duża szansa na to, że rozmówca zacznie dopasowywać treść wypowiedzi do tego, co zdążył się właśnie dowiedzieć na temat przyszłego miejsca pracy.

Warto też poprosić pracownika o zadanie pytań – niekoniecznie na końcu. Często mówią one więcej o kandydacie niż jego własny opis. Gdy ktoś pyta o możliwości awansu, jest większa szansa na to, że masz do czynienia z ambitnym pracownikiem niż wtedy, gdy kandydat zapyta, czy jest możliwość, aby urwać się szybciej z pracy, gdy ma zaplanowaną siłownię…

Zrób dobre wrażenie

Jak znaleźć dobrego pracownika? Pamiętając, że rozmowa kwalifikacyjna jest także dla kandydata, który oceni podczas niej miejsce pracy. Z pewnością nie chciałbyś, aby Twój idealny kandydat odmówił, gdy już postanowisz zaprosić go do współpracy. Dlatego pamiętaj, żeby podczas rozmowy zrobić również dobre wrażenie na przyszłym pracowniku, przedstawić zalety firmy, zachować kulturę wypowiedzi i dać się poznać jako dobry szef lub uczynny współpracownik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here