Telefony na kartę powoli odchodzą do lamusa. Oferty abonamentowe stały się tak korzystne i wygodne, że nie opłaca się ciągle szukać doładowań. Lepiej zrobić przelew raz na miesiąc i cieszyć się stałym dostępem do pakietu usług. Pytanie jak wybrać abonament telefoniczny, by decyzje była najkorzystniejsza? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Internet nielimitowany?

Aktualnie smartfon jest synonimem telefonu. Mało kto korzysta z innych urządzeń, a nawet jeśli, to one również dają dostęp do sieci www. Wniosek? W abonamencie musisz mieć internet. Im szybszy tym lepiej. Ale jeszcze ważniejszym kryterium jest to, jak długo będziesz mógł korzystać z sieci w danym miesiącu.

Gdy sieć 4G wchodziła do Polski, zrobiło się małe zamieszanie, bo okazało się, że tak naprawdę… jest to bardziej 3.5G. Podobnie jest z nielimitowanym internetem. Oczywiście, każdy chce mieć sieć bez górnego limitu danych i dziś praktycznie wszyscy dostawcy mają taką ofertę. Jednak jeśli chcesz wybrać abonament telefoniczny i mieć pewność, że podjąłeś właściwą decyzję, przyjrzyj się dokładnie każdej propozycji. Dlaczego? Ponieważ pod hasłem „bez limitu” czasem kryje się… limit. Niektórzy operatorzy oferują np. „nielimitowany internet”, który działa na maksymalnej prędkości dopóki nie przekroczymy 20 GB, a następnie zwalnia do 1 Mb/s, co nie jest imponującą wartością. Może wystarczyć na telefonie, ale już filmów w FullHD na tetheringu nie pooglądasz.

Nie potrzebujesz nowego telefonu

Świat technologii wciąż się zmienia – tyle że już nie tak szybko. Oczywiście mamy drony, coraz lepsze kamery w telefonach i ostrzejszy obraz na ekranie. Ale zasadniczo telefony mające 2-3 lata a nawet więcej wciąż sprawdzają się znakomicie, dlatego dwa razy się zastanów, zanim postanowisz wydać dodatkowe 20 zł na miesiąc, by wziąć abonament z telefonem.

Co więcej, część użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że wybierając abonament telefoniczny może w ogóle wziąć ofertę bez telefonu. Jeżeli już masz solidnego smartfona i bateria się nadal spisuje, możesz wybrać tańszą opcję bez telefonu. Abonament będzie taki sam, tylko nie będziesz płacić dodatkowo co miesiąc „rat” za smartfona.

Przelicz cały okres obowiązywania umowy

Kontynuując wątek z poprzedniego akapitu – jak wybrać abonament telefoniczny? Najlepiej przeliczając cały okres obowiązywania umowy wraz z kosztem kupna smartfona, który chcesz wziąć od operatora. Dlaczego to ważne? Ponieważ może się okazać, że ten sam telefon (jeśli jednak chcesz wziąć ten telefon…) w tańszym abonamencie jest znacznie droższy.

Innymi słowy, wybierając opcję średnią, czyli np. z mniejszym limitem danych czy bez darmowych SMS-ów do wszystkich sieci, zapłacisz niższy abonament, ale Twój wymarzony telefon na starcie będziesz kosztować 400 zł. Z kolei w droższym abonamencie, gdzie masz wszystko „no limit”, ten sam telefon jest dostępny za 1 zł. Załóżmy, że droższy abonament to koszt większy o 20 zł. Wniosek? W ciągu dwuletniego okresu obowiązywania umowy Twój droższy i dużo korzystniejszy abonament będzie tylko o 81 złotych droższy. W takim układzie z reguły bardziej opłaca się zapłacić więcej. 81 zł rozłożone na dwa lata, to całkiem dobra oferta za najlepszą usługę abonamentową.

Z rodziną wyjdzie taniej

Praktycznie każdy operator oferuje grupowe umowy – można podpisać jeden abonament na dwie albo trzy osoby. Czasem jest on tylko odrobinę droższy niż oferty dla pojedynczych osób. Wówczas odpowiedź na pytanie o to jak wybrać abonament telefoniczny nasuwa się sama – o ile oczywiście żona, mąż, brat, siostra czy współlokator akurat też muszą podpisać nową umowę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here