Wiele osób używa zamiennie pojęcia pożyczki i kredytu, aczkolwiek należy zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwa odrębne terminy. Kredyt jest terminem zarezerwowanym wyłącznie dla banku, z kolei pożyczkę można otrzymać od dowolnej instytucji, jak i od osoby prywatnej.

Podstawowe różnice

Poza samą nazwą należy wiedzieć, że kredyt bankowy to coś, co wiąże się z konsekwencjami, zarówno prawnymi, jak i ekonomicznymi. Z kolei, w przypadku pożyczek gotówkowych sytuacja nie jest tak zawiła. Można się o tym przekonać, kiedy korzysta się z portalu takiego jak kokos.pl, gdzie dokładnie wyznaczone są kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać pieniądze w krótkim czasie. Formalności nie są tak zawiłe jak w przypadku kredytu bankowego. I to też wiele osób zachęca do skorzystania z tej opcji. Następnie, kredyt w banku zazwyczaj udzielany jest w celu, jaki musi zostać dokładnie wyartykułowany. Z kolei, przy pożyczkach nie jest to obowiązkowe. Nie zawsze też w przypadku pożyczek podpisuje się umowę. Regulacje prawne odnośnie kredytu wyznaczone są w Prawie Bankowym, z kolei te, odnoszące się do pożyczek – w Kodeksie Cywilnym. W przypadku kredytu w banku pobierane są prowizja i odsetki, co nie zawsze jest wymagane w pożyczkach pozabankowych.

Opcja częściej wybierana

Z uwagi na bieżące zapotrzebowania konsumenckie oraz na to, że formalności są mniejsze przy pożyczkach gotówkowych wiele osób decyduje się właśnie na nie. Nie każdy kwalifikuje się do uzyskania kredytu w banku, natomiast wymagania do prywatnych pożyczek gotówkowych są mniejsze. Oczywiście, tak samo należy spełniać określone kryteria, jednak procedura jest wyraźnie uproszczona. W związku z tym, wiele osób decyduje się na tę interesującą alternatywę dla tradycyjnie pobieranych zobowiązań finansowych. Firmy, oferujące prywatne pożyczki są coraz bardziej wyspecjalizowane i doskonalą się w branży, także nie ma ryzyka, że zostanie się oszukanym. Konsumenci doceniają te wyspecjalizowanie
i dlatego sytuacja rynkowa przemawia na korzyść prywatnych pożyczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here