Wejście na rynek pracy może być trudne, gdyż pracodawcy obok wykształcenia wymagają również doświadczenia. Na starcie oczywiście nie możesz pochwalić się przepracowanymi latami, dlatego przygodę z pracą wiele osób zaczyna od stażu. Z reguły jednak nikt nie chce pracować za darmo, więc naturalne wydaje się pytanie jak znaleźć płatny staż? Nie jest to zadanie łatwe, ale wykonalne.

Biura karier i urząd pracy

Poszukiwania płatnego stażu warto zacząć od biura karier na Twojej uczelni oraz w urzędzie pracy. Wiele szkół wyższych prowadzi programy wsparcia dla swoich studentów, w ramach których kontaktuje pracodawców z potencjalnymi pracownikami. W ten sposób można również znaleźć płatne staże (choć ofert darmowych z pewnością też nie będzie brakować).

Drugi sposób to rejestracja jako bezrobotny i regularne wizyty w urzędzie pracy. Za staż opłacony z urzędu można otrzymać około 1000 zł. Niestety jednak nie masz gwarancji, że w urzędzie uda się znaleźć akurat płatny staż związany z Twoją branżą.

Wyszukiwarki ogłoszeń

Stażu można szukać podobnie jak pracy – w serwisach z ogłoszeniami o pracę. Przeklikaj wszystkie największe polskie portale z ogłoszeniami o pracę oraz ogłoszeniami lokalnymi. Zadanie nie będzie łatwe, bo płatne staże mogą się znaleźć zarówno w kategorii praca, jak i staż. Niemniej, regularnie przeszukując ogłoszenia znacznie zwiększasz szansę na to, że uda Ci się znaleźć płatny staż.

Konkursy

Co jakiś czas warto zrobić również ogólny research w Google. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że firmy lub instytucje ogłaszają programy płatnych staży albo konkursy, w których można taki staż uzyskać. Kiedyś podobny program prowadziła Gazeta Wyborcza, co jakiś czas problematyką staży interesują się też inne media.

Może jednak darmowy staż?

Oprócz pytania jak znaleźć płatny staż, warto zastanowić się również, czy koniecznie musisz wybrać właśnie staż, za który dostaniesz zapłatę. Oczywiście takie rozwiązanie wydaje się korzystne i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca za darmo lub za minimalną opłatą jest pozbawiona sensu. Może się jednak okazać, że darmowy staż ostatecznie będzie Ci się opłacać bardziej niż płatny. Dlaczego? Ponieważ zdobędziesz doświadczenie, które pomoże Ci w zdobyciu wymarzonego (a najlepiej i dobrze płatnego) stanowiska pracy.

Dużo łatwiej jest znaleźć staż bezpłatny związany z danym kierunkiem niż taki, za który otrzymasz zapłatę. To oznacza, że będziesz mógł szybciej nabrać doświadczenia i ruszyć do właściwej pracy. Czy lepiej zastanawiać się przez dwa miesiące jak znaleźć płatny staż, czy też w tym czasie nabrać już dwa miesiące doświadczenia?

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest podejście pracodawców do stażu. To prawda, że w niektórych firmach stażysta zajmuje się parzeniem kawy, ale wielu przedsiębiorców proponuje stażystom znacznie ciekawsze wyzwania i możliwość nabrania realnego doświadczenia zawodowego. To osobisty kapitał znacznie ważniejszy niż kilka tysięcy zarobionych w trakcie stażu.

Poza tym, sprawdź, czy firma ogłaszająca staż nie proponuje późniejszego zatrudnienia. Zdarza się, że po płatnym stażu można płynnie przejść do pracy na danym stanowisku. Wówczas również darmowa praca przez 2-3 miesiące może być nienajgorszym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here