Zastanawiasz się jak szybko uczyć się języków obcych? Możesz próbować różnych kursów ekspresowego czytania albo zapisać się jedno z tych zajęć, w których uczestnicy zamykani są w komorach i uczą się nowych słówek prawie zasypiając. Pytanie czy te kosztowne techniki faktycznie są skuteczne? Na szczęście istnieją też prostsze i tańsze metody, dzięki którym możesz sprawniej opanować obcą mowę.

Piosenki w języku obcym

Zacznijmy od piosenek. Jak szybko uczyć się języków obcych? Słuchając muzyki i śpiewając! Czy to nie piękne, że przyjemne utwory mogą Ci pomóc w nauce? W jaki sposób to zrobią? Znajdź piosenki w języku, który Cię interesuje. Najlepiej, by były to utwory z gatunku, który lubisz. Następnie poszukaj słów do utworów, które spodobały Ci się najbardziej. Postaraj się je przetłumaczyć. A potem… słuchaj swoje ulubione utworu tak często, jak tylko chcesz i za każdym razem przypominaj sobie znaczenie słów. To gwarancja, że po kilku razach cała warstwa tekstowa będzie Ci dobrze znana.

Filmy w obcej mowie

Równie przyjemnym i sprawnym sposobem na naukę innych języków jest oglądanie filmów. Możesz najpierw obejrzeć wersję z lektorem lub napisami, a następnie film w oryginalnej mowie lub ewentualnie z dubbingiem w interesującym Cię języku. Takie ćwiczenie pozwoli na łatwe dopasowanie i umiejscowienie konkretnych wyrażeń w kontekście. Na pewno zapamiętasz też kilka charakterystycznych kwestii bohaterów, które na długu utkną Ci w głowie.

Nie zapomnij o książkach

Jak szybko uczyć się języków obcych? Pomocna może być również beletrystyka. Oczywiście czytanie w nowopoznawanym języku może być dużym wyzwaniem, jednak w sprzedaży znajdziesz specjalne wersje książek opracowanych do nauki. Nie, wcale nie chodzi o podręczniki! Możesz kupić oryginalne powieści w różnych językach przepisane w taki sposób, by były łatwiejsze do zrozumienia dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Efekt? Czytasz sobie książkę, poznajesz historię, a przy okazji uczysz się języka!

Nauka słówek?

Nauka nie obejdzie się bez wkuwania słówek, ale czynność tę zdecydowanie warto trochę urozmaicić. Wiele osób wykorzystuje ćwiczenie z kartkami – zapisywanie na jednej stronie słówek obcych, a na drugiej polskich odpowiedników. Taka zabawa ułatwia i przyspiesza naukę. Jest również odpowiedzią na pytanie jak szybko uczyć się języków obcych w towarzystwie – kartki pozwalają na łatwe wzajemne odpytywanie.

Naukę słówek można łatwo urozmaicić również za pomocą aplikacji na telefony. W sklepach z programami znajdziesz mnóstwo propozycji – aplikacja w formie gry będzie sama przygotowywała dla Ciebie nowe testy, śledziła postępy i podpowiadała nowe słówka z wybranego zakresu.

Co jeszcze możesz zrobić w kwestii leksyki? Dobrze jest nieco urozmaicić naukę za pomocą scenek. Nie musisz ich odgrywać, wystarczy, że… je sobie wyobrazisz. Zapamiętanie suchego tłumaczenia jest znacznie trudniejsze, ale gdy umieścisz słówko w kontekście rozmowy, sceny akcji czy innej zapadającej w pamięć sytuacji, Twoja pamięć zarejestruje je znacznie skuteczniej.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

jak szybko uczyć się języków obcych? Odpowiedź na to pytanie nie mogłaby być pełna bez kluczowego słowa, jakim jest „praktyka”. Rozmawianie, pisanie na czacie czy tworzenie i czytanie maili w obcym języku to najskuteczniejszy sposób na sprawną naukę. Zwłaszcza, gdy postawisz się w sytuacji, w której nie masz innego wyjścia, jak tylko porozumieć się z rozmówcą. Krótkie wyjazdy zagraniczne czy konwersacje z osobą, która nie zna za dobrze polskiego, za to jest native speakerem, mogą dać znacznie więcej niż godziny spędzone nad podręcznikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here