Właśnie podjąłeś wyzwanie w pracy, w biznesie lub w życiu osobistym, ale niestety Twoje wysiłki spełzły na niczym i poniosłeś porażkę? To się niestety zdarza. Niektórzy szybko przechodzą nad przegraną do porządku dziennego, inni potrzebują wiele czasu, by pogodzić się ze złym wynikiem. Co robić, jeżeli należysz do tej drugiej grupy i negatywne emocje długo nie opadają? Jak radzić sobie z porażką?

Będzie wiele niepowodzeń

Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę z tego, że czeka Cię jeszcze bardzo wiele doświadczeń i duża część z nich będzie pozytywna, ale na pewno nie zabraknie też takich negatywnych, jak to, które właśnie przeżywasz. Porażki są nieunikniona konsekwencją działania. Będą się zdarzać jeszcze wielokrotnie. Jaki z tego wniosek? Musisz sobie na nie pozwolić. Staraj się pomyśleć o porażce jako o jednej z wielu rzeczy, która się wydarza. Nie zamieniaj każdej przegranej w życiową katastrofę.

Jak radzić sobie z porażką? Daj sobie do niej prawo i pamiętaj, że jest to stała część życia każdego człowieka.

Wyciągnij wnioski

Każda porażka może Cię czegoś nauczyć. Być może mogłeś wykazać się lepszym planowaniem albo działać sprawniej? Może nieodpowiednio się przygotowałeś lub po prostu brakuje Ci jeszcze wprawy? Przegrana ma swoje źródła, a jeśli będziesz w stanie je zidentyfikować, w przyszłości będziesz mógł działać bardziej sprawnie.

Zawsze można znaleźć ciekawe wnioski, które da się wyciągnąć z przegranej. To znakomity sposób, by przekuć przykry moment w lepsze jutro.

Bądź dla siebie wyrozumiały

Niektórzy ludzie dobrze radzą sobie z porażkami, ponieważ… zazwyczaj w ogóle nie zwracają uwagi na swoją winę. Szukają przyczyn wszędzie wokół. Czy to właściwe podejście? Skrajności nigdy nie są dobre, ale na pewno taka perspektywa ma jedną ważną zaletę – brak obwiniania siebie. Ludzie, którzy źle znoszą przegraną mają tendencję do przeceniania własnej winy. Tymczasem większość porażek do połączenie błędów i niesprzyjających okoliczności. Co więcej, dokładnie takie same błędy jak Ty popełnia bardzo wielu ludzi. Możesz więc podejść do siebie z nieco większą dozą empatii i wyrozumiałości.

Przygotuj plan B

Praktycznym podejściem do porażek jest przygotowanie planu B. Taka profilaktyka może sprawić, że ewentualne błędy lub pech będą dobrze zamortyzowane. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę, zwłaszcza, gdy mówimy o biznesie lub wykonywaniu zawodowych obowiązków. Pomyśl o tym, jak sobie radzić z porażką jeszcze zanim może ona w ogóle nastąpić. Zaplanuj wyjście awaryjne, które zminimalizuje ewentualne straty.

Jest sposób, by uniknąć porażki…

Na koniec dodajmy, że jest jeden sposób, by uniknąć porażek… nic nie robić. Każdy, kto działa i rozwija się, czasem trafia na przeszkody, których nie da się pokonać przy pierwszej próbie. Każdy popełnia też błędy. Dużym plusem jest więc to, że pytasz jak sobie radzić z porażką, a nie – jak unikać porażki. Stagnacja jest gorsza niż wzloty i upadki.

Działaj dalej!

Najgorsze, co można zrobić po porażce, to przestać próbować. Jeżeli raz się nie udało, spróbuj po raz kolejny. To najlepszy sposób na pokonanie traumy po przegranej. Gdy znów podejmujesz ryzyko, zauważasz, że porażka nie była aż tak ważna, a ewentualne kolejne potknięcia nie będą już miały na Ciebie takiego wpływu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here