Gorsze ukrwienie mózgu, osłabienie więzadeł stabilizujących kręgosłup oraz wyższe ryzyko chorób serca i nowotworów – to nie efekty przedawkowania środków psychoaktywnych czy częstego palenia papierosów. Tak niekorzystny wpływ na organizm ma siedzenie! Naturalna pozycja siedząca jest ergonomiczna i trudno było wykonywać biurowe obowiązki w inny sposób. Niestety, oprócz zalet długie siedzenie ma też wiele wad, a gdy minusy kumulują się latami, efekty mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Jak siedzieć mniej? Zapewne nie zmienisz pracy z biurowej na fizyczną, ale i tak jesteś w stanie wiele zrobić, by nieco ograniczyć siedzący tryb życia.
Nie podróżuj na siedząco
Zacząć nie-siedzenie możesz już w momencie wyjazdu do pracy, o ile podróżujesz komunikacją miejską. Jak siedzieć mniej? Odpowiedź nie jest skomplikowana: po prostu zajmij miejsce stojące. Nasiedzisz się w pracy, więc ten kwadrans w autobusie warto wykorzystać na zachowanie postawy stojącej.
Co jeszcze możesz zrobić? Co powiesz na to, żeby nie zawsze chodzić na najbliższy przystanek? Przejdź się na kolejny. To samo zrób w drodze powrotnej. Dzięki temu każda podróż do pracy i z powrotem będzie oznaczała kilkuminutowy spacer – a to już coś.
Unikaj windy i schodów ruchomych
Gdy dotrzesz do biurowca, a pracujesz na trzecim piętrze, nie musisz korzystać z windy. A jeśli masz trochę zapału, to i na dziesiąte piętro możesz dostać się o własnych siłach. To kolejne kilka minut wysiłku – bardzo cennego, gdy siedzi się przez cały dzień.
To samo dotyczy schodów ruchomych. W przejściach podziemnych czy centrach handlowych możesz unikać tego cywilizacyjnego dobra i wybrać klasyczne stopnie, jeśli tylko jest taka alternatywa.
Rozmowy twarzą w twarz
Rozwój internetu sprawił, że siedzimy jeszcze więcej. Dlaczego i jak siedzieć mniej w związku z tym? Pomyślmy – kiedyś, aby przekazać współpracownikowi raport, polecenie czy po prostu zapytać go o zdanie, trzeba było wstać z krzesła, przejść się do niego, a następnie spędzić całą rozmowę w pozycji stojącej. Dzisiaj te wszystkie czynności są zredukowane do napisania i wysłania maila lub wiadomości na lokalnym czacie. Dlatego doskonałym pomysłem jest powrót do metod tradycyjnych. Zamiast wysyłać wiadomość do osoby siedzącej w innym kącie open space’a, po prostu wstań, przejdź się i porozmawiaj twarzą w twarz.
To samo dotyczy umawianych spotkań. Notatki można z powodzeniem zapisywać na stojąco albo podczas spaceru, gdy tylko masz twardą podkładkę albo tablet. Po co więc siedzieć podczas omawiania zadania ze współpracownikiem, skoro można w tym czasie zrobić rundkę wokół budynku? Coraz więcej odważnych pracowników korporacji wprowadza taki tryb rozmów.
A jeśli zamiast rozmowy face to face musisz wykonać telefon, pamiętaj, że… do nawiązania połączenia nie jest wymagane krzesło. Innymi słowy, po prostu wstań i spaceruj po pomieszczeniu, zamiast siedzieć kolejne pół godziny w trakcie konwersacji z klientem czy innym rozmówcą.
Pies nie pozwoli Ci siedzieć
Dużo siedzisz nie tylko w pracy, ale również w domu? W takim razie może warto zadbać o towarzystwo czworonoga? Pies zna cały szereg odpowiedzi na pytanie jak siedzieć mniej. Będzie zachęcał Cię do zabawy i regularnych spacerów za potrzebą. Nie ma mowy o tym, by przesiedzieć całe popołudnie na kanapie.
Ruszaj się wieczorem
Najlepsza sytuacja ma jednak miejsce wtedy, gdy sam znajdziesz motywację, by się trochę poruszać. Oglądanie filmów czy granie gry to miła rozrywka, ale po całym dniu przy komputerze lepiej wybrać aktywny wypoczynek. Jeśli chcesz siedzieć mniej, poświęć wieczory na bieganie, spacery, siłownię albo fitness.