Idealny list motywacyjny

Żeby szansa na wymarzoną pracę była w zasięgu ręki, niezbędny jest między innymi perfekcyjny list motywacyjny. Takiego pisma nie pisze się przecież „codziennie”, dlatego często stworzenie listu motywacyjnego, jako załącznika i uzupełnienie CV będącego reklamą naszej kandydatury jest zadaniem ważnym i niełatwym.

List motywacyjny wymaga poświęcenia czasu oraz spełnienia obowiązujących standardów i oczekiwań potencjalnego pracodawcy. Należy pamiętać, że stanowi uzupełnienie Curriculum Vitae, więc nie może powielać treści zawartych w tym ostatnim. Jednocześnie list motywacyjny musi być wyjątkowy i atrakcyjny wizualnie. W wielu serwisach internetowych dotyczących pracy oprócz możliwości przeglądania aktualnych ofert pracy, można znaleźć darmowe narzędzia i przykłady jak poprawnie stworzyć taki dokument.

Postaw się w roli szefa

Wiedzę o tym, co jest ważne dla kierownika HR lub potencjalnego pracodawcy, trzeba umieć wykorzystać. Osoby poszukujące pracy powinny pamiętać przed wysłaniem dokumentów o tym, by były dostosowane do wymagań konkretnego pracodawcy. Nikt nie chce czytać długich powieści i dlatego liczy się czytelne, ale zwięzłe wypunktowanie informacji o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, a także o umiejętnościach i predyspozycjach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych form dokumentów aplikacyjnych, to możesz o tym przeczytać w polecanym artykule.

Zadbaj o dobry wstęp

Oczywiście list motywacyjny powinien wskazywać na osiągnięte sukcesy, posiadane kwalifikacje i kompetencje, ale nawet najbardziej wartościowe informacje wymagają ich umiejętnego wyróżnienia. Podkreślenie chęci do dalszej edukacji, udziału w szkoleniach lub wewnętrznych kursach jest dobrze odbierane, ponieważ wskazuje na chęć ciągłego rozwoju i inwestowania w siebie. Nie powinno się jednak wnikać w najdrobniejsze szczegóły. Rekruter przecież w każdej chwili może zrewidować informacje zawarte w naszych dokumentach aplikacyjnych. Trzeba unikać takich zwrotów potocznych jak: „Niniejszym się ubiegam”, gdyż rekruterzy nie traktują takich dokumentów poważnie. Dobrze jest unikać jakichkolwiek błędów – więcej o tym możesz przeczytać w artykule pt. „Najczęstsze błędy w CV – sprawdź czego się ustrzec”.

Właściwa forma graficzna i skład tekstu

Przez działania edytorskie warto zadbać o formę dokumentów aplikacyjnych. List motywacyjny powinien przyciągnąć uwagę rekrutera, ale musi być także zgodny z przyjętymi standardami. Trzeba podkreślić adres firmy i osobę kontaktową w polu adresowym. Ważne jest, aby zwracać uwagę na prawidłową wielkość liter. Trzeba być konsekwentnym w zakresie punktowania. To samo dotyczy nagłówków. Własne dane kontaktowe powinny być spójne i kompletne. Nie wolno zapominać o podaniu numeru telefonu czy adresu e-mail. Tematyka listu motywacyjnego jest także bardzo istotna. Treść musi jasno wskazywać, na jakie stanowisko pracy aplikujemy oraz podkreślać nasze atuty związane z wymaganiami pracy na tym właśnie stanowisku.

Unikanie długich zdań

Zdania wielokrotnie złożone lub zawierające więcej niż trzy przecinki, należy ponownie zrewidować. Często sprawiają, że wypowiedzi wydają się niekonstruktywne i mało konkretne. Może to to zniszczyć dobre wrażenie, które chcemy wywrzeć na rekruterze. Należy stosować synonimy świadczące o bogatym zasobie słów. Żeby list motywacyjny był dokumentem profesjonalnie stworzonym, warto by został sprawdzony przez specjalistę. W ten sposób zyska się pewność, że dostarczone dokumenty są bez zarzutu i ewentualny brak kontaktu ze strony pracodawcy nie dotyczy błędów czy ich formy wizualnej. List motywacyjny może stanowić przepustkę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego jego roli w procesie ubiegania się o pracę nie należy lekceważyć. Jeśli nie mamy pewności, czy potrafimy go odpowiednio napisać, zawsze możemy skorzystać z porad i wzorów dostępnych w Internecie. To znacznie przybliży nas do skucesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here