E papier czy wyświetlacze LCD/LED?

W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko klasyczne wyświetlacze LCD/LED, ale również elektroniczny papier, który okazuje się naprawdę ciekawą alternatywą. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawdę różnią się obie technologie.

Co wybrać?

E-papier pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej do wyświetlania obrazu, dlatego też coraz więcej urządzeń korzysta z jego olbrzymiego potencjału. Z praktycznego punktu widzenia energia pobierana jest tylko przy zmianie treści, a dokładniej mówiąc przy odświeżeniu ekranu. Tradycyjne ekrany LCD świecą cały czas, dlatego też zużywają one zdecydowanie więcej energii.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że e papier nie świeci. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie powoduje on zmęczenia oczu jak w przypadku popularnych wyświetlaczy LED. Kontrast elektronicznego papieru jest praktycznie taki sam jak tradycyjnego druku.

Elektroniczny papier nie blednie, gdy pada na niego światło słoneczne, dzięki czemu jego potencjał można wykorzystać nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Jedyną wadą jest tak naprawdę to, że trudno jest odczytać treści w ciemności.

Jakie wady ma e papier?

Jedną z największych wad elektronicznego papieru jest dość wysoka cena kolorowych wyświetlaczy. Tradycyjne ekrany LCD mogą pochwalić się również zdecydowanie lepszym wyświetlaniem animacji.

Pomimo tych kilku wad elektroniczny papier może być wykorzystywany nie tylko w czytnikach e-book. Technologia ta wykorzystywana jest w niektórych telefonach komórkowych albo przy produkcji nowoczesnych zegarków. Nie można zapominać również o tablicach dworcowych, które w przejrzysty sposób wyświetlają godziny odjazdów i przyjazdów autobusów lub pociągów.

Elektroniczny papier w przemyśle?

E papier coraz częściej wykorzystywany jest na regałach sklepowych do wyświetlana cen i aktualnych promocji. Sporą zaletą tego rozwiązania jest to, że ceny można błyskawicznie zmieniać bez potrzeby tworzenia nowych etykiet.

W polskim przemyśle papier elektroniczny nie jest tak często wykorzystywany, jak na Zachodzie, ale z roku na rok sytuacja ta drastycznie się poprawia. Firmy coraz częściej sięgają po energooszczędne technologie, dzięki którym można sporo zaoszczędzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here