Roboty przemysłowe a pracownik

Nowoczesne roboty przemysłowe pozwalają na podniesienie jakości wytwarzania, produkcji oraz bezpieczeństwa na poszczególnych stanowiskach. Są stosowane w zakładach o różnym profilu, ale zawsze mają odpowiednio sprofilowane zadanie i płaszczyznę działania. Odporne na działanie szkodliwych substancji, wysokich temperatur czy zmienności pracy zapewniają prawidłowy tok całej produkcji.

Zaawansowane roboty przemysłowe – szerokie spectrum działania

Roboty przemysłowe zastępują człowieka wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie bardzo wysokiej powtarzalności i dokładności wykonania. Ponadto są one wdrażane do obsługi stanowisk, na których panują szkodliwe dla pracownika warunki np. w postaci oparów chemicznych, wysokiego zapylenia czy promieniowania.

Przemysłowe roboty dzięki odpowiednio skorelowanym aplikacjom współpracują z maszynami CNC, mogą przeprowadzać paletyzację, natrysk lakierów, klejów, farb. Są one wykorzystywane do przenoszenia ciężkich elementów, składowania towaru czy innych prac. Bynajmniej nie można uznać, że wdrożenie technologii opierającej się na robotach przemysłowych całkowicie zastępuje człowieka. Wprost przeciwnie, pracownik jest bardziej chroniony, odciążony od zadań, które stwarzały zagrożenie, a także może efektywnie przeprowadzać inne zadania.

Modelowy zakład

Mając na uwadze zalety, jakie niesie ze sobą robotyzacja warto rozważyć jej wprowadzenie do zakładu o każdym profilu. Odciążenie pracowników od zadań, które albo są obarczone dużym ryzykiem zdrowotnym lub też wymagają wysokiej precyzji, z jednej strony pozwala na wyeliminowanie błędów wynikających z niedoskonałości pracy człowieka, a z drugiej umożliwiają wykorzystanie potencjału pracowników, ich kreatywności i elastyczności.

Zarówno roboty przemysłowe, jak i pracownicy są konieczni do stworzenia zakładu o wysokich standardach. Co prawda pojawiają się roboty oparte o tzw. sztuczną inteligencję, ale nie są one w stanie zastąpić człowieka, który może wprowadzać innowacyjne zmiany będące wynikiem praktycznego spojrzenia na cały proces produkcji.

Roboty przemysłowe wkraczają do zakładów o różnym profilu działania, umożliwiając optymalizację procesów produkcyjnych na każdej płaszczyźnie. Właściwie dopasowane do specyfiki zakładu stają się inwestycją, która przynosi realne korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here