Automatyczne wózki AGV (Automated Guided Vehicles) stosowane były już w przeszłości jednak znaczący ich rozwój nastąpił wraz z pojawieniem się nowych technik lokalizowania i sterowania.
Jak dzielą się wózki AGV?
Wóźki AGV można podzielić ze względu na zastosowanie oraz wielkość. Pod względem zastosowania podział ten obejmuje wózki holownicze, transportowe pojedynczego załadunku oraz widłowe. Jeśli chodzi o podział ze względu na rozmiar, wyróżnić można wózki duże oraz małe (w tej grupie mieszczą się także roboty mobilne).
Do czego służą wózki AGV?
Niewielkie roboty mobilne mogą służyć do transportu drobnych przedmiotów. Większe wózki AGV wykorzystywane są do transportu oraz kompletacji. Kompletacja, np zamówienia, za pomocą wózka AGV może być znacznie szybsza niż wykonywana przez pracownika. Warunkiem jest wyposażenie magazynu w odpowiedni system informatyczny. Istnieje możliwość stworzenia systemu mieszanego, gdzie ludzie będą pracować „ramię w ramię” z wózkami. Największe wózki mogą być wykorzystywane do pobierania i transportu palet. Holowniki natomiast stanowią alternatywę dla sterowanych przez człowieka wózków akumulatorowych.
Wózki AGV są bardzo popularne w dużych centrach logistycznych oraz w przemyśle motoryzacyjnym. Sprawdzą się również wszędzie tam gdzie występuje masowa, powtarzalna produkcja lub w miejscach niebezpiecznych oraz takich gdzie wydajność jest niska ze względu na złe warunki pracy (np. wysoką temperaturę).
W jaki sposób sterowane są wózki AGV?
Istnieje kilka metod sterowania wózkami AGV. Należy do nich:
- sterowanie za pomocą pętli indukcyjnej – metoda ta wykorzystuje wbudowany w podłogę przewód, jego przebieg jest śledzony przez czujniki magnetyczne zamontowane w urządzeniu, metoda ta jest dość zawodna oraz inwazyjna a raz położony układ trudno zmodyfikować,
- sterowanie refleksyjne – metoda ta polega na śledzeniu za pomocą czujników magnetycznych lub świetlnych linii naniesionej na posadzkę, jest ona zbliżona do metody indukcyjnej, ale znacznie mniej inwazyjna, linie łatwo mogą ulec uszkodzeniu, ale z drugiej strony łatwo je również naprawić,
- metoda laserowa – w jej przypadku wózek orientuje się w swoim położeniu za pomocą optycznego śledzenia z wykorzystaniem wiązki lasera punktów odniesienia, czasami jeśli to konieczne do układu dodaje się lusterka, które stanowią dodatkowe punkty, gdzie światło lasera może się odbić, zaletą tej metody jest to, że jest bardzo łatwa do modyfikowania,
- metoda wizyjna – opiera się na analizie obrazów przekazywanych przez kamerę, można również porównywać specjalne markery z cyfrowo wygenerowaną mapą.
Podejmowane są również próby wykorzystania do sterowania wózkami AGV za pomocą ultradźwięków lub sygnału z satelitów GPS, ale w tym momencie nie znajdują one przemysłowego zastosowania.
Czy wózki AGV są drogie?
Wydawać by się mogło, że wózki AGV będą dużo kosztować. Tak jednak nie jest. Automatyzacja staje się coraz bardziej powszechna i jej koszty systematycznie spadają. Koszt zakupu samego wózka jest wyższy niż w przypadku wózka standardowego. Koszty eksploatacji są zbliżone. W przypadku wózka AGV odpada jednak koszt pracownika. Finalnie sprawia to, że wdrożenie wózków automatycznych w przedsiębiorstwie nie je znacząco droższe niż zwykły system transportu.
Co może utrudniać rozwój technologii wózków AGV?
Dużą wadą wózków AGV jest trudny i czasochłonny proces ich wdrożenia oraz modyfikacji niezbędnych od ich obsługi systemów. Nie nadają się one do zadań jednorazowych, ponieważ nie opłaca się ich programować. Dodatkowo niezbyt dobrze radzą sobie z nierównościami terenu oraz nie bardzo nadają się do pracy na zewnątrz.
Pomimo pewnych wad wydaje się, że system automatycznych wózków AGV stanowi przyszłość w transporcie na produkcji i w magazynach i będzie się nadal szybko rozwijał.
Źródło: http://justyna-adamczyk.pl