Decyzja o tym, by prowadzić własną firmę jest decyzją na którą decyduje się coraz więcej osób. Jest to naturalnie związane z rozwojem gospodarczym. Podczas ustalania wszystkich kwestii formalnych należy też między innymi odpowiedzieć sobie na pytanie związane z tym, czy w swojej firmie chcemy zatrudnić księgową. Kwestie księgowe, kadrowe i wszelkie zawiłości rachunkowe domagają się bowiem stałego monitorowania.

Warunek podstawowy: specyfika konkretnej firmy

Obsługa księgowa w małych, zwykle jednoosobowych firmach najczęściej odnosi się do comiesięcznego obliczania i uiszczania podatku dochodowego. Wówczas wcale nie trzeba zatrudniać księgowej. Można za to skorzystać z obsługi księgowej online. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie aplikacji sage.com.pl, gdzie konkretne pakiety odpowiadają za to,  by usystematyzować małą oraz średnią księgowość. Jeśli natomiast prowadzi się większe firmy i zatrudnia pracowników, czyli jest się VAT-owcem to sprawa prezentuje się inaczej. Katalog kosztów prowadzenia działalności gospodarczej jest bowiem wtedy o wiele szerszy. Wraz ze wzrastającą liczbą faktur przychodowych pomoc księgowej może okazać się niezbędna. Indywidualna ocena potrzeb firmy okaże się kluczowa, jeśli chodzi o podjęcie decyzji, czy zatrudniać księgową, czy nie.

Kiedy na pewno księgowa jest niezbędna?

Kiedy bierze się pod uwagę takie opcje jak: zatrudnienie większej ilości pracowników, wielu klientów, dotacje unijne, dodatkowe opcje związane z rozliczaniem w Urzędzie Skarbowym, nietypowa działalność, metody optymalizacji podatkowej, czy działalność związana z licznymi obostrzeniami prawnymi – to w takim wypadku faktycznie lepiej będzie zatrudnić księgową. Osoba taka będzie bowiem odpowiedzialnie prowadzić rachunki firmy. To pozwoli ustrzec się przed błędami oraz ewentualnymi sankcjami finansowymi. Księgowa zajmie się formalnościami, a my będziemy mogli spokojnie rozwijać  własną działalność. Oczywiście, osobę taką należy dobrać bardzo starannie, kiedy chcemy mieć pewność co do jej niepodważalnych kompetencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here