Zarządzając przedsiębiorstwem o dużej powierzchni niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. W takim miejscu pracuje przeważnie wiele osób, jednak nie każdy z nich powinien mieć dostęp do całego terytorium firmy. Dlatego wymagane jest wdrożenie odpowiedniego systemu kontroli.

Tradycyjne rozwiązania

Jeszcze do niedawna, w większych zakładach przemysłowych czy fabrykach, systemy kontroli dostępów nie były wykorzystywane, ochrona ograniczała się do zamykania drzwi na klucz. Jedna osoba, przeważnie dozorca, była odpowiedzialna za pęk kluczy, który w razie potrzeby udostępniała innym osobom. Takie rozwiązanie blokowało dostęp osobom nieupoważnionym, jednak było dość niepraktyczne. Klucze można zgubić, poza tym konieczność każdorazowego zamykania i otwierania zamka jest dość nużąca. Na szczęście obecnie przedsiębiorcy mają do dyspozycji bardziej nowoczesne rozwiązania.

Technologia dla biznesu

Na polskim rynku można zaopatrzyć się w systemy zabezpieczeń renomowanych firm, takich jak Schneider. Każda część budynku, do której wstęp maja osoby upoważniane, zabezpieczana jest z pomocą czytników, np. na specjalne karty. Jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, taka kartę łatwo dorobić i ciężko podrobić. Aby przejść z jednej części budynku do drugiej wystarczy przyłożyć kartę do czytnika a drzwi otworzą się same. Systemy skoordynowane są z alarmem, ochrona szybko zostanie powiadomiona o nieprawidłowościach.

Nowoczesne rozwiązania

Coraz częściej w dużych firmach można spotkać systemy kontroli dostępów w postaci czytników biometrycznych. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak nieco droższe od czytników na kartę. Do identyfikacji osoby wykorzystywane są jej indywidualne cechy. Czytnik może rejestrować linie papilarne, kształt siatkówki, owal twarzy. Korzystając z technologii biometrycznej mamy gwarancję zachowania największego bezpieczeństwa. Cechy biometryczne są niepowtarzalne, w przeciwieństwie do kart nie mogą być skradzione czy zgubione.  Takie rozwiązania wykorzystywane są coraz częściej w placówkach banków, do identyfikacji klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here