Duża ilość pracy nie powinna być powodem do zmartwień, bo to zwykle oznacza, że Twoja firma ma wielu klientów i możesz liczyć na zatrudnienie w dłuższej perspektywie. Czasem jednak liczba obowiązków zaczyna być przytłaczająca. Może to być spowodowane błędami w zarządzaniu albo Twoimi złymi decyzjami. Jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Spróbuj wykorzystać poniższe sposoby.

Na początek najważniejsze zadania

Nadmiar obowiązków może być przytłaczający, zwłaszcza wtedy, gdy masz poczucie ogólnego chaosu i sam nie wiesz od czego zacząć. Mnóstwo spiętrzonych zadań, zlecenia czekające w kolejce, klienci oczekujący kontaktu… To wszystko może mieszać się w jedną paraliżującą całość, z której nie wiadomo jak wybrnąć.

Jeśli więc zastanawiasz się jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków, zacznij od ustalenia, które sprawy są najważniejsze. Być może jakieś zlecenie ma deadline na jutro, ale z rozmowy z klientem wiesz, że tak naprawdę potrzebuje Twojej pracy dopiero za tydzień? Być może masz do rozpatrzenia dziesięć reklamacji, ale trzy są już po terminie, a resztę można odłożyć na kolejne dni? Warto dobrze przyjrzeć się swoim obowiązkom i na początek rozwiązać kwestie najpilniejsze. Gdy już pozbędziesz się priorytetowych zadań, na pewno dalsza praca będzie spokojniejsza.

Zorganizuj czas pracy

Powyższy punkt warto uzupełnić kolejnym: dobrą organizacją czasu pracy. Nie każdy jest z natury zorganizowany, ale nie da się ukryć, że wysoki poziom poukładania jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z nadmiarem obowiązków. Planuj wykonywanie zadań na kilka dni do przodu. Być może wydaje Ci się, że tylko stracisz czas na zastanawianie się, od czego zacząć i jak poukładać grafik. W rzeczywistości jednak czasu będziesz mieć więcej. Dlaczego? Ponieważ nie będziesz musiał po każdym kolejnym zadaniu rozmyślać nad tym, za co zabrać się w następnej kolejności.

Odmawiaj wykonywania nadmiaru zadań

Planowanie ma jeszcze jedną ważną zaletę: pozwala Ci przewidywać ilość dostępnego czasu. Będziesz zawsze wiedzieć, czy jesteś w stanie wykonać jeszcze więcej pracy w kolejnym tygodniu, czy już nie jesteś w stanie przyjąć nowych zadań. Dzięki temu w przyszłości unikniesz sytuacji, w której bierzesz na siebie ilość pracy jakiej nie jesteś w stanie przerobić.

Co za tym idzie, powinieneś nauczyć się odmawiać. Jeżeli szef pyta, kto chce wykonać kolejne zadanie, nie bierz obowiązku na siebie, nawet jeśli miałoby Ci to przynieść premię i tytuł pracownika miesiąca. Gdy szef sam przydziela zadanie, a wiesz, że Twój grafik jest wypełniony po brzegi, poinformuj przełożonego o nadmiarze pracy. Jako dowód będziesz mógł pokazać swój harmonogram.

Skorzystaj z pomocy

Co jeszcze można zrobić, aby poradzić sobie z nadmiarem obowiązków? Przerzucić część zadań na kogoś innego! Pomyśl o tym zwłaszcza wtedy, gdy masz problem również z nadmiarem obowiązków domowych. Jeżeli to Ty zajmujesz się sprzątaniem, gotowaniem czy robieniem zakupów, być może czas, aby część domowej pracy przejął współmałżonek, dzieci czy współlokator. Nawet jeśli nie chcesz wprowadzać takiego podziału zadań permanentnie, przyda się pomoc czasowa do momentu aż uda Ci uporać z nadmiarem pracy.

Unikaj perfekcjonizmu

Powodem nadmiaru obowiązków może być również to, że wykonujesz je zbyt dokładnie. Czy inni pracownicy mają podobny przydział, a tylko Ciebie przytłacza liczba zadań do wykonania? W takim razie spróbuj trochę „wyluzować” wykonuj pracę porządnie, ale nie perfekcyjnie. Wiele osób nie musi się zastanawiać nad tym jak poradzić sobie z nadmiarem obowiązków, bo wszystkie zadania robią szybko, skupiając się jedynie na najważniejszych kwestiach. Niestety korporacje często nagradzają takie właśnie podejście, proponując premie za „suche” wyniki. To stawia w niewygodnej sytuacji osoby z tendencją do dopracowywania szczegółów. Czas więc popłynąć z prądem i pozwolić sobie na mniej dokładny, ale preferowany przez szefostwo tryb pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here