Najwyższe inwestycje budowlane w Polsce

Większość wieżowców w Polsce powstało po 2000 roku. Choć polskie drapacze chmur nie mogą się mierzyć z najwyższym budynkiem na świecie, którym ciągle jest Burj Khalifa osiągający imponujące 828 metrów to powstają w Polsce, a dokładniej w Warszawie trzy kolejne wieżowce. Takie inwestycje budowlane sprawiły, że Warszawa zaliczana jest do czołówki europejskich miast z najwyższą zabudową.

Co to jest drapacz chmur?

Z definicji jest to budynek osiągający minimum 150 metrów wysokości i posiadający minimum 40 kondygnacji. Co ciekawe podając wysokość budynku można wybrać jedno z kryteriów pomiaru wysokości budynku:

  • Wysokość do strukturalnego (architektonicznego) wierzchołka – mierzona jest do iglicy lub dachu (w przypadku braku iglicy).
  • Wysokość do dachu.
  • Wysokość całkowita do najwyższego punktu takiego jak antena, maszt i inne konstrukcje umieszczane na szczycie wieżowca.
  • Wysokość do najwyżej położonego piętra, które służy nie tylko obsłudze technicznej

W poniższym zestawieniu brana będzie pod uwagę wysokość strukturalna wieżowca.

Lista najwyższych budynków w Polsce (stan na lipiec 2019)

Aby treść artykułu była dłużej aktualna lista zawiera również rozpoczęte ale niezakończone inwestycje budowlane. Tym samym wspieramy osoby, które odpowiadają za te inwestycje, a są nimi inwestorzy oraz generalny wykonawca budowlany i liczymy na ukończenie budowy w terminie.

  1. Varso Place w Warszawie to osiągający 320 m wysokości i podzielony na 54 kondygnacje budynek biurowy z częścią hotelową oraz handlowo-usługową. Ze względu na lokalizację wieżowiec będzie połączony systemem przejść podziemnych z dworcem centralnym. Atrakcją będzie taras widokowy na panoramę Warszawy na wysokości 230 metrów. Prace budowlane nad tą inwestycją budowlaną rozpoczęły się pod koniec 2016 roku i ich zakończenie planowane jest na rok 2021.
  2. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie osiąga 237 metrów wysokości i posiada 43 pietra. Jest to najstarszy wieżowiec w zestawieniu ale też najbardziej znany. Pełni funkcję kulturalno-rozrywkową ale posiada też przestrzeń przeznaczoną na biura. Pekin (inna nazwa) budowany był przez 3 lata (1952-1955) przez radzieckich pracowników jako symboliczny dar narodu radzieckiego dla polskiego. Pomysłodawcą tej inwestycji był Józef Stalin, który za czasów PRL-u był patronem budynku. Na górze budynku znajduje się ogromny zegar z czterema tarczami skierowanymi w cztery różne strony świata, który jest drugim najwyżej umieszczonym zegarem na świecie. Od 2007 roku PKiN znajduje się w rejestrze zabytków.
  3. Warsaw Spire oczywiście w Warszawie to szklany biurowiec osiągający 220 metrów i podzielony na 49 kondygnacji naziemnych. Wieżowiec stanowi część kompleksu biurowego wraz z dwoma 15-pietrowymi biurowcami. Inwestycja powstawała przez 5 lat (2011-2016) i spełnia najnowocześniejsze normy dotyczące oszczędzania energii. Między innymi dlatego zaliczany jest do budynków oferujących powierzchnie biurowe klasy AAA. Warsaw Spire został wybrany najlepszą inwestycją biznesową na świecie w 2017 roku.
  4. Sky Tower we Wrocławiu to inwestycja budowlana przeznaczona na mieszkania, biura oraz lokale handlowo-usługowe. Osiąga 215 metrów wysokości dzięki czemu jest najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Atrakcją jest punkt widokowy zlokalizowany na 49 piętrze budynku. Co roku organizowany jest bieg na Sky Tower z metą na 49 piętrze. Rekordzista pokonał 1142 schody w niecałe 5 minut.
  5. Warsaw Trade Tower to drugi wieżowiec w zestawieniu wybudowany w poprzednim stuleciu. Osiąga 208 metrów wysokości i 43 piętra. Poprzednia nazwa budynku to Warsaw Daewoo Center, gdyż firma Daewoo była pierwszym jego właścicielem. W latach 2015-2016 budynek przeszedł modernizację aby oferować biura bardziej nowoczesne. Na poziomie technicznym tego drapacza chmur gniazdo mają sokoły wędrowne, które odchowały tam 3 potomstwa.
  6. Skyliner w Warszawie to druga trwająca inwestycja budowlana, której zakończenie planowane jest na czerwiec 2020 roku. Nie miej jednak wysokość wieżowca to 195 metrów podzielona na 45 kondygnacji naziemnych. Cztery dolne piętra mają być przeznaczone na część handlowo-usługową, a pozostała cześć budynku to przestrzeń biurowa poza planowanym dwukondygnacyjnym skybarem na wysokości 165 metrów, do którego można będzie się dostać dedykowaną windą.
  7. Złota 44 w Warszawie to drugi w zestawieniu budynek o głównej funkcji mieszkalnej. Apartamenty Złota 44 to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Warszawie, choć już na etapie budowy wszczynano wiele protestów szczególnie ze strony mieszkańców okolicznych budynków. Nie mniej projekt inwestycji budowlanej wykonał znany i ceniony architekt Daniel Libeskind co wraz z problemami finansowymi wykonawcy sprawiło, że zakończenie budowy było mocno wyczekiwanym momentem. Aktualnie luksusowe apartamenty Złota 44 wyceniane są od ponad 3mln. złotych do ponad 9 mln. złotych.
  8. Rondo 1 w Warszawie to 192 metrowy wieżowiec z ogromną przestrzenią biurową oraz częścią handlowo-usługową. Biurowiec Rondo 1 był wielokrotnie wyróżniany w konkursach architektonicznych uzyskując tytuły Budynku roku 2006, Budynku dekady, Najlepszego biurowca w Polsce. Przyczynia się do tego nowoczesny system zarządzania oświetleniem, certyfikaty LEED Gold i Green Building oraz systemy segregacji odpadów, oszczędzania wody i energii.
  9. Warsaw Unit to inwestycja budowlana, której zakończenie szacowane jest na 2021 rok. Budynek ma posiadać 180 metrów wysokości, a większość powierzchni ma być przeznaczona na biura. Najemców oraz mieszkańców miasta ma przyciągać restauracja zlokalizowana na najwyższym piętrze oferująca piękny widok na panoramę Warszawy. Poza tym budynek ma wyróżniać fasada kinetyczna wykonana z tysięcy ruchomych pytek reagujących na podmuchy wiatru.
  10. Olivia Star to najwyższy budynek Trójmiasta zlokalizowany w Gdańsku. Osiąga 180 metrów wysokości  i posiada 35 kondygnacji naziemnych. Górne piętra mają charakter ogólnodostępny i znajdują się tam kawiarnie, restauracja, galeria oraz taras widokowy, z którego widać Zatokę Gdańską, port w Gdyni, molo w Sopocie, Półwysep Helski. Pozostała, większa część budynku została przeznaczona na powierzchnie biurowe. Do dyspozycji pracowników Olivii pozostaje również przeszklony ogród zimowy traktowany jako strefa relaksu.

Budowa tego typu budynków z reguły trwa kilka lat i wiąże się z nią wiele obowiązków takich jak: audyt nieruchomości (więcej informacji o audycie prawnym nieruchomości można znaleźć pod adresem: https://stacon.pl/uslugi/deweloper-komercyjny/audyt-prawny-nieruchomosci-i-obiektow-budowlanych/), uzyskanie zgody na zabudowę, co często jest trudne ze względu na plan miejskiego zagospodarowania terenu, uregulowanie spraw administracyjnych, uzyskanie finansowania, znalezienie najemców powierzchni, gdyż w większości są to inwestycje komercyjne oraz wiele innych czynności. Obsługa inwestycji budowlanych to zespół ważnych działań, które mają wpływ na sprawny i terminowy postęp budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here