Elektryk – kategorie oraz zarobki

0
elektryk

Elektryk jest to bardzo odpowiedzialna, a zarazem bardzo niebezpieczna profesja. Z drugiej strony, jest ona niezbędna. Elektryk bowiem doskonale zna zasady działania sieć elektrycznych oraz potrafi naprawić i sprawdzić stan instalacji. Do jego zadań możemy zaliczyć także wyłapywanie przyczyny usterek. Takie działanie jest znacznie poważniejsze, niż typowy pan złota rączka z sąsiedztwa. Niektóre elektrycy zajmują się montażem instalacji oraz ich naprawę. Inni będą odpowiedzialni za kontrole, dokonywanie pomiarów elektrycznych oraz sprawdzanie stanu w sieci elektrycznej. Jakie są kategorie elektryków i ile zarabiają?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/elektryk-czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia/

Elektrycy – kategorie profesji 

W zależności od rodzaju wykształcenia, posiadanych uprawnień oraz typu działalności, elektrycy mogą posiadać różne kategorie swoich profesji. Zaczynając od elektryka, przez elektryka budowlanego. Następnie technika elektryka, inżyniera elektryka oraz inżyniera elektryka automatyka. Każda z tych profesji zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz magazynowaniem energii elektrycznej. Różnią się one jednak od stopnia zaawansowania. Zawodem bardzo podobnym do elektryka jest elektromonter. Ile zarabia elektryk znajdujący się na poszczególnym szczeblu?

Zarobki elektryka w dużej mierze zależne są od stopnia jego wykształcenia, uprawnień oraz zajmowanego stanowiska zawodowego. Przeciętne wynagrodzenie dla tej profesji w 2017 roku wynosiło około 3900 zł brutto. Były to jednak zarobki podstawowego elektryka bezpodmiotowego. Początkujący elektrycy mogli pochwalić się zarobkami w wysokości 2 i 500 zł brutto. Jest to średnia dla województwa mazowieckiego. W innych regionach wyglądało to nieco inaczej. W województwie dolnośląskim oraz pomorskim mediana tych zarobków wynosiła 2300 zł brutto, a w przypadku województwa łódzkiego było to znacznie mniej, ponieważ nawet 2100 zł brutto na miesiąc.

Technik elektryk będzie z kolei zarabiał nieco więcej. Jego średnia zarobków wynosi 4000 zł brutto. Według danych branżowych może liczyć na comiesięczną premię. Elektromechanicy samochodowi mogą liczyć na zarobki wynoszące 4300 zł brutto. W tym oczywiście premię. Elektryk automatyk będzie kosztował swojego pracodawcy średnio 4700 zł brutto miesięcznie. Najwięcej ze wszystkich zestawionych wyżej będzie zarabiał zawodowy elektryk, czyli inżynier elektryk. Jego zarobki będą wynosiły 5100 zł. Praca ta wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami oraz prowadzeniem dokumentacji.

Zobacz też: http://www.szafamamy.pl/pomiary-elektryczne/

Pożyczka pod zastaw auta – na czym polega?

0
Pożyczka pod zastaw auta

Każda osoba, która kiedykolwiek brała kredyt w banku, z pewnością wie, jak ważna jest zdolność kredytowa. Klient banku, który jej nie posiada, ma bardzo małe szanse na to, aby otrzymać wymarzone zobowiązanie finansowe. Jest tak, ponieważ wiążę się to ze zbyt dużym ryzykiem dla instytucji finansowej, która miałaby ten kredyt udzielić. Na złą zdolność kredytową może mieć wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć m.in. brak pracy, wpisy w bazie dłużników czy nawet brak historii kredytowej. Co jednak zrobić w momencie, gdy nie mamy zdolności kredytowej, a chcemy wziąć kredyt? Rozwiązaniem może okazać się sektor pozabankowy oraz pożyczki bez BIK pod zastaw auta. Zobacz, czym one są i na czym polegają.

Czym jest pożyczka pod zastaw auta?

Biorąc kredyt w banku, musimy być gotowi na to, że zostaniemy dokładnie sprawdzeni pod kątem tego, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt, o który się ubiegamy. Zarówno dla banku, jak i prywatnej firmy pożyczkowej takie potwierdzenie mogą stanowić dochody, dobra historia kredytowa czy też zabezpieczenie. Zabezpieczeniem może być własność kredytobiorcy, najczęściej będzie to auto lub nieruchomość. Osoba, która chce dostać pieniądze pod zastaw, musi pamiętać, że tego typu zobowiązania znajdują się wyłącznie w firmach pożyczkowych, a nie w tradycyjnych bankach. Pożyczka bez BIK pod zastaw auta https://habza.com.pl/pozyczki-bez-bik-zastaw-auta/ jest więc produktem, który znajdziemy w sektorze pozabankowym i to właśnie tam należy jej szukać.

Osoby, które chcą otrzymać pieniądze szybko, a nie mogą pochwalić się dobrą oceną w BIK, powinny być zadowolone z takiego rozwiązania. Jak wiemy, parabanki charakteryzują się dość liberalnym podejściem do udzielania pieniędzy. Można tam też otrzymać wiele produktów finansowych, które nie są dostępne w tradycyjnych bankach.

Jak wygląda pożyczka pod zastaw samochodu w praktyce?

Jeśli chodzi o umowy i formalności związane z tego typu pożyczką, to nie są one tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Cały proces ubiegania się o pożyczkę pod zastaw auta przypomina zaciąganie chwilówki. Wystarczy, że złożysz wniosek, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji firma pożyczkowa dostarczy Ci komplet dokumentów. Są one niezbędne do tego, aby sfinalizować transakcję. Otrzymasz umowę pożyczki oraz umowę przywłaszczenia samochodu. W takiej umowie zawarta jest informacja o tym, że z chwilą podpisania firma pożyczkowa staje się w 51% właścicielem auta. Firma pożyczkowa oczywiście oddaje auto, ale jest jeden warunek – musisz spłacić pożyczkę w terminie.

Pożyczka pod zastaw daje możliwość otrzymania pieniędzy nawet osobie, która ma złą zdolność kredytową oraz niskie dochody. Zastaw w postaci samochodu jest w tym przypadku zabezpieczeniem i w momencie, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się z umowy, to firma pożyczkowa może go zatrzymać jako rekompensatę. Otrzymanie takiego zobowiązania nie jest trudne i nie wymaga uzupełniania wielu skomplikowanych formalności.

Czy mogę użytkować auto w trakcie trwania zastawu?

Jeszcze do niedawna oddanie samochodu pod zastaw wiązało się z tym, że musi się ono znaleźć na parkingu należącym do firmy pożyczkowej. Obecnie istnieje takie coś jak pożyczka pod zastaw auta z możliwością użytkowania. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla pożyczkobiorcy, ponieważ może on dalej korzystać ze swojego samochodu. Jeśli jest to podstawowy środek transportu, to tym bardziej warto poszukać ofert, które dają właśnie taką możliwość. Dzięki temu zyskasz pieniądze, ale także będziesz mógł korzystać z samochodu.

Czy działalność gospodarcza się opłaca?

0
działalność gospodarcza

Wielu z nas zastanawia się co wybrać – działalność gospodarczą czy etat? Jaka stabilizacja finansowa będzie lepsza aby zwiększyć nasze zarobki? O tym wszystkim możemy dyskutować całe dnie. Jedna osoba będzie przekonana o tym, że najlepsza jest praca na umowę kropka inna osoba zatem będzie stanowczo za prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Co jednak się bardziej opłaca?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/dzialalnosc-gospodarcza/

Praca na etat czy działalność gospodarcza?

W przypadku własnej działalności twoje możliwości zarobku są nieograniczone. Jest to zdecydowanie bardzo duży plus. Jednak w praktyce czasami wygląda to różnie. Możesz zarabiać sporo, ale dużo zarobionych pieniędzy na początku musisz włożyć w inwestycje. Zaletą przy samozatrudnieniu jest dobrowolny wybór podatku, jednak nie jest on możliwy przy każdej działalności. Jaką możliwości masz rozliczenie się z państwem na ogólnych zasadach, Czyli według skali podatkowej 18% i 32% oraz podatku liniowego 19%. Do wyboru masz również ryczałt lub kartę podatkową.

Z pewnością prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga od nas bardzo silnych nerwów zaradności oraz przedsiębiorczości. Wszystko bowiem zależy od ciebie ponieważ nie masz żadnych przełożonych. Dla bardzo dużej ilości osób brak szefa jest to naprawdę wielka ulga na przynajmniej na początku. W ten sposób mogą oni rozwijać swoje skrzydła i realizować własne pomysły bez nacisku oraz narzekania szefa.

Jednak ostatecznie o wszystkim zadecyduje rzeczywistość oraz rynek, który zweryfikuje czy nas biznes się utrzyma. Własny interes jest to wolność, ale tym samym bardzo duża odpowiedzialność. Musisz samodzielnie ustawić godzinę w swojej pracy, pozyskać potencjalnych klientów, dopilnować, aby wszyscy byli zadowoleni z produktu lub usługi którą oferujesz oraz aby wszystko szło po twojej myśli.

W przypadku jednak pracy na etat jest to stabilności. Te wszystkie odpowiedzialności, o których było mówione wcześniej, ktoś ponosi za nas. My otrzymujemy jedynie pensje za wykonaną pracę pod koniec miesiąca. Do tego przysługuje nam urlop wypoczynkowy. Wychodząc z pracy również po prostu odcinamy się od niej i nie przenosimy jej do domu. Mamy możliwość również udania się na dwutygodniowy urlop, gdzie nic nas nie obchodzi. Jest to luksus, dzięki któremu możemy zapomnieć o własnym biznesie.

Wszystko zależy jednak od ambicji i tego czego chcemy od życia.

Zobacz też: http://www.fasingenergia.pl/proste-reguly-na-dobry-budzet-domowy-oraz-finanse-osobiste/

Wysokiej jakości polskie maszyny do piekarni i cukierni

0
Piece

Większość z nas nie ma pojęcia, że w Polsce istnieje firma, która od lat tworzy sprzęt służący do produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Produkowany sprzęt wspomaga działalność piekarni i cukierni nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Co ważne produkcja maszyn odbywa się na światowym poziomie i jest ciągle udoskonalana. Firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników i nieustannie się rozwija. W ofercie przedsiębiorstwa jest nie tylko możliwość zakupu nowych maszyn, części zamiennych, maszyn używanych, ale także profesjonalny serwis i możliwość wymiany starych urządzeń na nowe.

Nowe maszyny i urządzenia piekarniczo-cukiernicze

Producent maszyn piekarniczych IBIS w swoim asortymencie posiada szereg urządzeń, bez których praca piekarni lub cukierni nie byłaby możliwa. Wśród urządzeń tych znajdują się:

 • miesiarki do ciasta, w tym spiralne i kątowe,
 • wywrotnice dzież,
 • piece piekarniczo-cukiernicze, w tym piece elektryczne, wsadowe, wózkowe, obrotowe, rurkowe, ceramiczno-rurowe,
 • systemy załadunku i rozładunku,
 • komory garownicze,
 • linie do chleba, w tym wagodzielarki, zaokrąglarki stożkowe, międzygarownie, wydłużarki,
 • ubijaczki planetarne, w tym przemysłowe,
 • maszyny do kremów,
 • dzielarko-zaokrąglarki,
 • rogalikarki,
 • wałkownice, w tym stołowe lub z własną podstawą,
 • krajalnice do chleba, w tym automatyczne, półautomatyczne, samoobsługowe, taśmowe,
 • młynki do bułki tartej,
 • smażalniki do pączków,
 • myjki do koszy i akcesoriów,
 • zmywarki.

Jak widać, firma posiada w swojej ofercie bogaty wybór nowoczesnych urządzeń. Warto podkreślić, że są to urządzenia typowo produkcyjne, jak również urządzenia, które swoje miejsce znajdują w części sklepowej. Oferowany przez producenta sprzęt znacząco wpływa na czas pracy. W związku z tym wiele czynności można wykonać szybciej, a wykonane produkty są tej samej wielkości i wyglądają bardziej estetycznie.

Używane maszyny i urządzenia piekarniczo-cukiernicze

O jakości maszyn piekarniczych produkowanych przez firmę IBIS świadczy możliwość ich używania przez wiele lat i zakupu maszyn używanych. W głównej mierze wynika to z faktu, że firma dba o rozwój linii produkcyjnej oraz stosuje wysokogatunkowe materiały i przyszłościowe technologie. Zatem jeśli w danej chwili piekarni lub cukierni nie stać na zakup nowych maszyn, spokojnie może zaopatrzyć się w maszyny używane, które będą służyły przez długi czas.

Jak wybrać program do fakturowania?

0
Jak wybrać program do fakturowania

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwe. Oprócz samej działalności, konieczne jest także prowadzenie księgowości. Dla wielu małych przedsiębiorców zatrudnienie księgowego czy biura księgowego jest najczęściej zbyt drogie. Ponieważ jednak szybko zmieniające się przepisy i coraz nowe obowiązki utrudniają prowadzenie nawet najprostszego rodzaju księgowości, więc przedsiębiorcy zastanawiają się, jak sobie te czynności ułatwić.

Chcesz inwestować w waluty, czytaj książki o Forex

0
forex

Wiele już powiedziano na temat międzynarodowego rynku walutowego. Handel hurtowy walutami jest poddany wielu wpływom i poruszanie się po to tym terenie nie jest wcale tak jednoznacznie proste. Globalizacja sprawia, że elementów, które mogą zmienić sytuację w handlu walutami, jest coraz więcej. Napisano też książki o FOREX.

Offboarding – na czym polega?

0
Offboarding - jak przebiega?

Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, żeby zachować płynność danego stanowiska pracy, w sytuacji gdy dojdzie do zmiany kadry. Jakie czynności należy wykonać, podczas zakończenia współpracy z danym pracownikiem? O czym nie można zapomnieć?

Czym jest offboarding?

Offboarding jest to zbiór zasad, który obowiązuje gdy jeden z pracowników, postanawia odejść z danej firmy. Dzięki takiemu zbiorowi, cały proces zwolnienia jest mniej odczuwalny dla przedsiębiorstwa. Podobny plan działania jest przestrzegany, w przypadku gdy zostaje zatrudniony nowy pracownik.

Jak przebiega proces offboarding’u?

Proces rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, polega nie tylko na zawiadomieniu odpowiedniej strony o takiej decyzji. Gdy zostaną już ustalone warunki odejścia z firmy, zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wykonać określone czynności, które mają na celu zakończenie ich współpracy.

Pierwszym krokiem jest poinformowanie reszty zespołu o danej sytuacji, we właściwym czasie. Oczywiście, należy to do obowiązku pracodawcy, nie pracownika. Czemu w odpowiednim czasie? Ponieważ może zdarzyć się taka sytuacja, że pracownik, który chce odejść ma do skończenia jeszcze jakiś wspólny, ważny projekt. I nie może go zabraknąć.

Przeczytaj też: http://www.fasingenergia.pl/czy-wspolpraca-z-geniuszem-jest-latwa/

Kolejną ważną czynnością jest wyznaczenie następcy, który przejmie obowiązki pracownika, który rozstał się z firmą. Gdy już zostanie wybrany, należy przekazać mu wszelkie istotne informacje, o zasadach, projektach, czy ważnych sprawach firmowych. Kluczowe jest również wdrożenie w dokumentację przedsiębiorstwa.

Następny etap to zdanie przez byłego już prawie pracownika sprzętu, kluczy, czy przepustek do firmy. Po jego odejściu nie można również zapomnieć o zmianie haseł, czy uprawnień dostępu do danych. Obowiązkiem pracodawcy jest również rozliczenie za pracę, która została wykonana do ostatniego dnia roboczego.

Na czym polega offboarding?

Offboarding to zbiór zadań, które należy wykonać gdy któryś z pracowników, chce odejść z naszej firmy. Dzięki jasno określonym czynnościom, możemy zminimalizować ryzyko utraty ciągłości na danym stanowisku oraz dajemy szansę pracownikowi w spokojny sposób zakończyć wszelkie sprawy związane z naszym przedsiębiorstwem.

Źródło: https://netwtorek.pl/

Nowa odpowiedzialność solidarna w VAT

0
Nowa odpowiedzialność solidarna w VAT

Nowelizacja przepisów

Nowe przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku nakładają na przedsiębiorców nowy obowiązek dokonywania płatności na te rachunki bankowe, które zostały wyznaczone na białej liście podatników przez Ministerstwo Finansów.

Czym jest tzw. biała lista?

Biała lista umożliwia zweryfikowanie naszego kontrahenta, jako czynnego podatnika VAT.

Z dniem jej wejścia w życie, utworzona została nowa solidarna odpowiedzialność przedsiębiorców. W sytuacji, gdy w sposób niewłaściwy zaksięgujemy przelew, a konto kontrahenta nie będzie znajdowało się na białej liście, będziemy ponosić solidarną odpowiedzialność nabywającego, względem sprzedawcy.

Kogo dotyczy solidarna odpowiedzialność?

Na podstawie przepisu art. 117ba Ordynacji podatkowej, podatnicy VAT, którzy dokonają płatności na nieodpowiedni rachunek, czyli taki spoza białej listy, mogą odpowiadać solidarnie z dostawcą towarów za poczynione przez niego zaległości podatkowe całym swoim majątkiem do wysokości VAT, przypadającego na danej fakturze.

W jakim przypadku wystąpi odpowiedzialność VAT?

Nowa solidarna odpowiedzialność w VAT, zaistnieje tylko w sytuacji, gdy:

– dokonana zostanie płatność na rachunek bankowy spoza białej listy i jest to zapłata należności za świadczenie usług bądź dostawę towarów
– dostawca towarów albo usługodawca, będzie figurował, jako czynny podatnik VAT
– zgodnie z odrębnymi przepisami wyniknie obowiązek uiszczenia płatności na rachunek płatniczy.
Poza przypadkami wymienionymi powyżej solidarna odpowiedzialność nie wystąpi.

Wyłączenie odpowiedzialność solidarnej w VAT

Nie będzie miała miejsca solidarna odpowiedzialność w przypadku, gdy podatnik w ciągu 3 dni złoży zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego do wystawcy faktury, o dokonaniu przez nas płatności na rachunek spoza białej listy.

Dlatego, gdy wystąpi taka sytuacja i chcemy uniknąć sankcji, należy niezwłocznie powiadomić o tym dany urząd. Na tej samej zasadzie będziemy wyłączeni w wypadku split payment.

Zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci – jakie są rodzaje?

0
czy zjeżdżalnia ogrodowa to dobry pomysł?

Zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci, należą do zabawek o prostej konstrukcji i niskiej cenie. Za to dają wiele frajdy i radości dzieciom, w każdym wieku. Można powiedzieć, że taka zjeżdżalnia jest główną atrakcją przydomowego placu zabaw. Jaką wybrać, żeby była odpowiednia dla dziecka?

Zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci – rodzaje

Na rynku dostępne są różne zjeżdżalnie dla dzieci, głównie różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane. Wyróżniamy 3 główne rodzaje zjeżdżalni, są to:

 • zjeżdżalnie z plastikowym stelażem, dedykowane są dla najmłodszych dzieci, występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych oraz wzorach, dzięki temu w łatwy sposób jesteśmy w stanie dopasować zabawkę do preferencji malucha. Zjeżdżalnie z plastikowym stelażem, dzięki swojej konstrukcji są najtańszym rodzajem.
 • zjeżdżalnie z metalowym stelażem, najczęściej są to zjeżdżalnie aluminiowe. Dedykowane są starszym dzieciom. Ich zaletą jest lekkość oraz trwałość, dzięki czemu taką zjeżdżalnie możemy przestawiać w dowolne miejsce. Taki rodzaj zjeżdżalni zwykle pokryty jest taflą ślizgu, wykonaną z materiałów sztucznych.
 • zjeżdżalnie bez stelaża, należy zamontować do drewnianej lub metalowej konstrukcji. Taka zjeżdżalnia może mieć ponad 2,5 m długości. Jest to bardzo trwały rodzaj zjeżdżalni, dodatkowo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zjeżdżalnie ogrodowa dla dzieci

Na co zwrócić uwagę wybierając zjeżdżalnię?

Przed zakupem odpowiedniej zjeżdżalni dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę, czy dana zabawka posiada niezbędne atesty i certyfikaty, które gwarantują bezpieczeństwo. Do najważniejszych certyfikatów należą TUV NORD oraz CE. Gdy zjeżdżalnia je posiada wiemy, że spełni normy wytrzymałościowe i nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

Jeżeli zdecydujemy się na zjeżdżalnie plastikową, należy zwrócić uwagę, żeby tworzywa sztuczne, które były wykorzystane do produkcji były jak najlepszej jakości. Tylko taka zjeżdżalnia będzie odporna na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne.

Maksymalne obciążenie zjeżdżalni również ma znaczenie, wybierajmy zabawkę która wytrzyma obciążenie wagowe z odpowiednim zapasem. Zazwyczaj zjeżdżalnia dla dzieci utrzyma około 50-80 kg wagi.

Przeczytaj też: http://dominikum.pl/zabawki-wodne-ogrodowe-dla-dzieci-co-jest-niezbedne-podczas-letnich-kapieli/

Praca księgowego i pomoc programów komputerowych

0
Praca księgowego i pomoc programów komputerowych

Zawód księgowego bez problemu można nazwać zawodem zaufania publicznego. Kiedy udajemy się do biura rachunkowego mamy nadzieję, że spotkamy tam samych kompetentnych ludzi. Kiedyś księgowi musieli mieć wszystkie przepisy w głowie, dzisiaj ogromną pomocą są różne programy, które ułatwiają wdrożenie w życie przepisów na konkretne sytuacje. Dzisiaj księgowy nie musi już samodzielnie obliczać wysokości zasiłku chorobowego albo wynagrodzenia urlopowego.

Księgowy nie musi także samodzielnie naliczać podatku dochodowego czy podatku VAT do zapłaty za dany miesiąc. Także rozliczenia roczne są praktycznie w całości przygotowywane przez programy komputerowe. Oprogramowanie dla księgowych mb24.pl to znakomita pomoc, na którą można liczyć. Oprogramowanie dla biura rachunkowego musi być przede wszystkim niezawodne i stale aktualizowane tak samo jak przepisy nie są ciągle takie same, ale ciągle wchodzi w życie coś nowego.

Programy księgowe dla biur rachunkowych muszą być dla księgowych pomocą, a nie obciążeniem. Jeżeli księgowy znajdzie jakiś błąd w obliczeniach komputerowych powinien zgłosić to odpowiedniej instytucji i błąd powinien zostać natychmiast naprawiony. Każdy księgowy chciałby pracować bez popełniania błędów, jednakże one zdarzają się w każdej pracy i wynikają po prostu z faktu, że pracę wykonują ludzie. Przecież maszyny również się mylą.

Każdy program komputerowy, który ma pomagać księgowemu, przed dopuszczeniem do pracy, powinien zostać dokładnie sprawdzony. W pracy księgowego bardzo często liczy się każda minuta, a wręcz każda sekunda, ponieważ trzeba na czas przygotować rozliczenia dla każdego klienta. Urząd Skarbowy na pewno nie będzie czekał na swoje deklaracje. Zatem oprogramowanie komputerowe przydatne w pracy księgowego oraz w pracy biur rachunkowych ma pomagać w wykonaniu swojej pracy na czas. Wszystkie obliczenia, które otrzymuje klient, powinny być prawidłowe. Jeśli tak nie będzie, biuro naraża na szwank swoją reputację i na pewno będą z tego nieprzyjemności, większe lub mniejsze.

ZOBACZ TEŻ