Choć wirtualne biura prężnie się rozwijają, wciąż niewiele osób wie, jak wygląda praca w takim miejscu. Wirtualne biuro to usługa, która pozwala nam zarejestrować działalność gospodarczą i cieszyć się pełną obsługą biura bez konieczności fizycznej obecności Twojej firmy w określonym miejscu. W poniższym artykule postaramy się pokazać zarówno zalety, jak i wady takiej usługi.
Najbardziej typowe usługi fizyczne (rzeczywiste) to:
- Legalny adres dla firmy.
- Centrum przetwarzania i przechowywania korespondencji korporacyjnej.
- Stabilny kanał komunikacji z organami rządowymi/regulacyjnymi.
- Wyposażone sale konferencyjne.
- Wynajem sprzętu biurowego.
- Dodatkowe zadania (dostępne na życzenie).
Usługi wirtualnego biura cyfrowego dla biznesu:
- Stabilne cyfrowe kanały komunikacji (Internet, faks, VoIP, e-mail, poczta głosowa, komunikatory).
- Komunikacja telefoniczna.
- Usługa zdalnej administracji.
- Usługi chmurowe i internetowe.
Niskie koszty utrzymania wirtualnego biura
Niewątpliwą i najczęściej przytaczaną zaletą są niskie koszty utrzymania biura. Decydując się na wirtualne biuro, które kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, znacznie obniżysz koszty wynajmu osobnego pokoju, zakupu niezbędnego sprzętu itp. Przypomnijmy, że pracuje w nim „prawdziwa” osoba. takie biuro, które obsługuje biznesy, odbiera telefony itp. Oznacza to, że nie musisz zatrudniać dodatkowego pracownika, który byłby w to zaangażowany.
Prestiżowy adres wirtualnego biura
Co ważne, wirtualne biuro Warszawa Centrum zapewni Ci prestiżowy adres, który wpłynie na pozytywne postrzeganie Twojej firmy, ponieważ zazwyczaj takie biura mają swoją siedzibę w centrum miasta. Jeśli mieszkasz poza miastem, a czasem musisz spotkać się z klientem, możesz liczyć na dostęp do wspólnego miejsca pracy lub pomoc w wynajęciu sali konferencyjnej.
Doświadczony pracownik w wirtualnym biurze
Kolejną zaletą, o której wspominaliśmy wcześniej przy niskich kosztach utrzymania biura, jest doświadczony pracownik. Wybierając prestiżowe biuro masz pewność, że pracownik zajmujący się Twoją firmą wie, co robi. Taka osoba charakteryzuje się profesjonalizmem, posiada doświadczenie np. w sprawach kontroli podatkowej.
Wirtualne biura często oferują różnego rodzaju usługi, które mogą nas zachęcić do współpracy. Należą do nich: odbieranie i wysyłanie korespondencji w formie elektronicznej lub na wskazany adres, na numer telefonu, a także pomoc prawna lub pomoc w księgowości.
Warto pamiętać, że decydując się na współpracę z wirtualnym biurem, zawsze masz pełną kontrolę nad swoją firmą, bez względu na to, gdzie się teraz znajdujesz.
Czy wirtualne biuro ma jakieś wady?
Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb. Przeszkody pojawiają się, gdy nasza firma się rozwija i zaczyna wymagać dodatkowych pracowników. To samo dotyczy firm, dla których bezpośredni kontakt z klientem jest kluczem do funkcjonowania. Jeśli jesteś osobą, która pracuje zdalnie i potrzebujesz od czasu do czasu skorzystać z biura fizycznego, to biuro wirtualne jest idealnym rozwiązaniem.
Jak widzisz, decyzja o nawiązaniu współpracy z wirtualnym biurem powinna być podyktowana potrzebami Twojej i Twojej firmy. Jeśli wiesz, że nie potrzebujesz fizycznego biura, ale nie możesz zarejestrować przedsiębiorstwa w swoim prywatnym mieszkaniu, to wirtualne biuro zostało stworzone właśnie dla Ciebie.