Toyota Andon

Bardzo często spotykamy się z różnego rodzaju nowinkami technicznymi. Najczęściej wiążą się one z czymś fajnym i typowo postępowym, jednakże nie jest to standardem w każdym wypadku. Na świecie wszystko ma swoje plusy i minusy. To my jako ludzie ”myślący” powinniśmy wiedzieć co jest dla nas najlepsze.

System Andon – czy na pewno jest on taki korzystny?

System Andon powstał całkiem niedawno w Japonii. Stworzyli go informatycy pracujący w przedsiębiorstwie ”Toyota”. Daje on wiele nowych i z pozoru niezwykle korzystnych możliwości pracownikom fizycznym oraz psychicznym w ich pracy. Jeżeli chodzi o minusy – niestety jeżeli okaże się, że cała taśma produkcyjna stoi, ponieważ Andon wykrył jakąś awarię – nie będzie nasze przedsiębiorstwo w ogóle zarabiać żadnych pieniędzy, a wręcz przeciwnie – wiele pieniędzy ono straci. Jeżeli chodzi natomiast o korzyści – bez wątpienia i niezaprzeczalnie Andon system odciąża bardzo pracowników (w szczególności kierowników i innych na wyższych szczeblach kariery). Nie muszą oni być cały dzień skupieni na 100%. Robi to za nich maszyna.

Na czym w ogóle polega ten system Andon?

Andon stworzony przez duże grono informatyków Totyoty polega na tym, że podczas pracy w danej fabryce albo w innym podobnym miejscu tuźnad linią produkcyjną powieszona jest tablica, która ma w sobie lampeczkę oraz sygnalizator dźwiękowy. Jeżeli ten sygnalizator pokazuje nam kolor zielony – oznacza to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku oraz, że możemy sobie w spokoju pracować. Jeśli natomiast nasz niemalże niezawodny system andon wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, to ta zielona lampka zmieni swój kolor na żółty, a następnie zmieni się na kolor czerwony. W tym momencie zacznie również być tę tablicę słychać, ponieważ przy czerwonym świetle cała maszyna staje w miejscu. Staje się to automatycznie i nikt nie ma na to wpływu.

Czy polecamy korzystanie z tego super nowoczesnego systemu Andon?

Jak najbardziej! Jeżeli uważasz, że niniejszy system będzie spełniał Twoje oczekiwania co do poprawy jakości pracy Twojej i Twoich pracowników – powinieneś się rozeznać w niniejszym temacie. Jeśli zupełnie się na tym nie znasz, porozmawiaj z informatykami albo innymi na ten temat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here