Podatek cukrowy jest już pewny. Całkiem niedawno Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza opłatę od słodzonych napojów, napojów energetycznych oraz alkoholu sprzedawanego w małych butelkach. Chodzi tutaj o butelki o objętości poniżej 300 ml. Od kiedy zostanie on wprowadzony? Ile trzeba będzie zapłacić? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/podatek-cukrowy-od-kiedy-wejdzie-w-zycie-i-ile-wyniesie/
Od kiedy zostanie wprowadzony podatek cukrowy?
Podatek cukrowy zacznie obowiązywać od stycznia 2021 roku. Nowy podatek wprowadzi znowelizowana ustawa o zmianie ustaw związanych z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Prace nad wprowadzeniem ustawy miały burzliwy przebieg. Przeciwko zmianie ustawy protestowali producenci napojów, które w swoim składzie zawierały cukier. Ostatecznie zmiana przeszła przez parlament.
Według Polskiej Federacji Producentów Żywności ceny słodkich napojów pójdą w górę. Zapłacimy za nie nawet 40% więcej niż obecnie.
Podatek cukrowy – co to i ile trzeba będzie zapłacić?
Podatek cukrowy zapłacą producenci napojów, którzy do swoich produktów używają cukru oraz producenci napojów energetycznych.
Podatek ten będzie składał się z opłaty stałej, dodatkowej i zmiennej:
- opłata stała – 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej,
- dodatkowa opłata – 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (czyli najczęściej kofeiny lub tauryny),
- opłata zmienna – 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml.
Z opłaty stałej zwolnieni zostaną producenci napoi z przynajmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, a także izotoniki. Opłata nie obejmie również wyrobów medycznych, zarejestrowanych suplementów diety oraz preparatów do początkowego żywienia niemowląt.
Podatek cukrowy – napoje alkoholowe
Nowy podatek będzie dotyczył nie tylko napojów słodzonych, ale również sprzedawców napojów alkoholowych. Napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia zobowiązani są do opłaty ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Zgodnie z ustawą będzie to 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu, który sprzedany został w opakowaniu o objętości do 300 ml. Wynika z tego, że zapłacimy 1 zł od 100 ml wódki 40-procentowej znajdującej się w małej butelce.
Zobacz też: http://www.fasingenergia.pl/kogo-obejmuje-ochrona-przed-zwolnieniem-z-pracy/