Oszczędzanie przez wydawanie - poznaj 5 trików!

Wiele osób uważa kontrolowanie budżetu domowego za coś zbędnego, nudnego i czasochłonnego. Na szczęście w erze nowoczesnych technologii skrzętne notowanie w dzienniczku możemy zamienić na używanie ciekawych aplikacji mobilnych, które będą wymagały od nas jedynie regularności i konsekwencji.

Jeśli zdarzają się nam chwile słabości i nieraz działamy impulsywnie, to jeszcze długo nie uzbieramy finansów na „czarną godzinę”. A co, gdy pojawią się nagłe wydatki? Naprawa auta lub okazyjny wypad za granicę? W takich przypadkach dostępna jest chwilówka online, ale nie powinna być ona produktem, z którego korzysta się nagminnie. Oto 5 trików, dzięki którym zaczniemy oszczędzać przy okazji wydawania.

Postawmy na kontrolę

Często się zdarza, że wchodzimy do marketu i wręcz nie możemy oprzeć się promocjom. Dlatego, jeśli drobne zakupy robimy codziennie, warto zaopatrzyć się w listę zakupów i najlepiej odliczoną kwotę przed wyjściem z domu. Najlepiej też zostawmy portfel i karty płatnicze w domu oraz najedzmy się przed wyjściem, by aromaty rozchodzące się po sklepie nie kusiły do zakupów. W przypadku większych zakupów typu ubrania czy sprzęt RTV dobrze jest też dokładnie przemyśleć decyzję oraz płacić gotówką – wówczas bardziej poczujemy utratę pieniędzy.

Porównujmy ceny

Dzięki temu możemy zaoszczędzić na zakupach naprawdę sporo! Rabaty, promocje, karta stałego klienta czy porównywarki cen są po to, by dać nam okazję do nabycia produktu, za który normalnie wydalibyśmy więcej. Dlatego zanim cokolwiek zabierzemy ze sobą z marketu, sprawdźmy, czy gdzieś indziej nie jest to o wiele tańsze.

Zakupu na raty? Nigdy

Zakupy na raty mogą wprowadzić nas w problemy finansowe, dlatego należy je traktować z dozą ostrożności. Stanowczo lepszym sposobem jest odkładanie co miesiąc konkretnej sumy i w ten sposób zgromadzenie potrzebnej kwoty na większe zakupy – będzie nas to kosztować mniej pieniędzy i mniej stresu.

Wybierzmy lepszą jakość

Kupować tanio nie oznacza, że musimy robić zakupy w najtańszych sklepach. Często się zdarza, że tańszy produkt to też słaba jakość. A to oznacza, że zamiast oszczędzać – przepłacamy. Dlatego,w przypadku niektórych droższych akcesoriów wybierajmy niekoniecznie najtańszą opcję, zwracajmy też uwagę na jakość i markę.

Zrealizujmy plany i marzenia

Jest to możliwe, jeśli będziemy rezygnować z nieprzemyślanych zakupów. Zatem warto ustalić, jaką stałą kwotę możemy odkładać na nasz wymarzony cel, ale jednocześnie nie odmawiając sobie drobnych przyjemności. Tutaj chodzi o życie „na plusie”, a nie ponad stan. Pamiętajmy, że oszczędzanie pieniędzy to nie zaciskanie pasa, a raczej przemyślane zakupy, dzięki którym nie ucierpią domowe finanse.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here