Offboarding - jak przebiega?

Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, żeby zachować płynność danego stanowiska pracy, w sytuacji gdy dojdzie do zmiany kadry. Jakie czynności należy wykonać, podczas zakończenia współpracy z danym pracownikiem? O czym nie można zapomnieć?

Czym jest offboarding?

Offboarding jest to zbiór zasad, który obowiązuje gdy jeden z pracowników, postanawia odejść z danej firmy. Dzięki takiemu zbiorowi, cały proces zwolnienia jest mniej odczuwalny dla przedsiębiorstwa. Podobny plan działania jest przestrzegany, w przypadku gdy zostaje zatrudniony nowy pracownik.

Jak przebiega proces offboarding’u?

Proces rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, polega nie tylko na zawiadomieniu odpowiedniej strony o takiej decyzji. Gdy zostaną już ustalone warunki odejścia z firmy, zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą wykonać określone czynności, które mają na celu zakończenie ich współpracy.

Pierwszym krokiem jest poinformowanie reszty zespołu o danej sytuacji, we właściwym czasie. Oczywiście, należy to do obowiązku pracodawcy, nie pracownika. Czemu w odpowiednim czasie? Ponieważ może zdarzyć się taka sytuacja, że pracownik, który chce odejść ma do skończenia jeszcze jakiś wspólny, ważny projekt. I nie może go zabraknąć.

Przeczytaj też: http://www.fasingenergia.pl/czy-wspolpraca-z-geniuszem-jest-latwa/

Kolejną ważną czynnością jest wyznaczenie następcy, który przejmie obowiązki pracownika, który rozstał się z firmą. Gdy już zostanie wybrany, należy przekazać mu wszelkie istotne informacje, o zasadach, projektach, czy ważnych sprawach firmowych. Kluczowe jest również wdrożenie w dokumentację przedsiębiorstwa.

Następny etap to zdanie przez byłego już prawie pracownika sprzętu, kluczy, czy przepustek do firmy. Po jego odejściu nie można również zapomnieć o zmianie haseł, czy uprawnień dostępu do danych. Obowiązkiem pracodawcy jest również rozliczenie za pracę, która została wykonana do ostatniego dnia roboczego.

Na czym polega offboarding?

Offboarding to zbiór zadań, które należy wykonać gdy któryś z pracowników, chce odejść z naszej firmy. Dzięki jasno określonym czynnościom, możemy zminimalizować ryzyko utraty ciągłości na danym stanowisku oraz dajemy szansę pracownikowi w spokojny sposób zakończyć wszelkie sprawy związane z naszym przedsiębiorstwem.

Źródło: https://netwtorek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here