Jeśli zastanawiasz się, czy można zrezygnować z członkostwa w OFE i wypłacić zgromadzone tam oszczędności, to odpowiedź jest jednoznaczna: nie ma takiej możliwości. Możesz za to zmienić obecny fundusz na inny, który osiąga satysfakcjonujące wyniki inwestycyjne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o OFE.

OFE – każdy ma wybór

Każda osoba, która samodzielnie odprowadza składki emerytalne do ZUS-u lub za którą robi to pracodawca, może wybrać, gdzie będzie gromadziła kapitał emerytalny: tylko w ZUS-ie czy też w  OFE i ZUS-ie . Dlaczego warto pomyśleć czy wybrać tę drugą opcję?  Może  to okazać się korzystne, ponieważ do OFE trafiają realne środki w formie pieniężnej, a ZUS zapisuje wartość składek na subkoncie, przeznaczając zgromadzone środki na bieżące wypłaty emerytur.

OFE inwestują środki, dzięki czemu zwiększa się nasza szansa na wyższą emeryturę,  ZUS waloryzuje składki wg. określonego wskaźnika. Zysk z inwestycji wypracowanych przez OFE mogą być więc wyższe nie waloryzacja. Jednocześnie oszczędzający w OFE powinni pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez dany fundusz, nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Co jednak, gdy klient nie jest zadowolony z dotychczasowego OFE i chciałby zacząć oszczędzać w innym OFE, które będzie osiągać lepsze wyniki inwestycyjne? Aby wybór był zadawalający, warto go dokładnie przemyśleć.

Wybór OFE? Zmiana decyzji, gdzie trafią składki, nie może być pochopna

Głównym celem OFE jest pomnażanie powierzonych mu oszczędności. Warto więc przeanalizować wyniki inwestycyjne uzyskane przez dany fundusz w poprzednich latach. Osoby, które nie mają czasu na ich szczegółową analizę, mogą skorzystać z rozwiązania w postaci rankingów OFE. Takie zestawienia są publikowane na większości stron podejmujących tematykę oszczędzania.

Poza wynikami inwestycyjnymi, istotne jest, czy za danym OFE stoi instytucja mająca doświadczenie na rynku finansowym i wykwalifikowaną kadrę zarządzającą. Jeżeli tak, to większe jest prawdopodobieństwo, że środki zostaną pomnożone z zyskiem.

Kiedy możliwa jest zmiana OFE?

Aby zmienić OFE, konieczne jest podpisanie umowy z wybranym funduszem. Można to zrobić w oddziale, choć nie tylko. OFE dają możliwość wypełnienia wniosku online, a także przez kontakt z infolinią. W tych dwóch przypadkach umowa zostaje wysłana kurierem na adres wskazany przez wnioskującego.

Bardzo ważne jest, aby zarówno dane klienta widniejące w dotychczasowym OFE, jak i te wskazane w umowie z wybranym OFE były jednakowe. Jeżeli nie będą, środki będą przekazywane na konto w dotychczasowym funduszu.

Czy każdy może zmienić OFE?

Jeżeli chodzi o zmianę OFE, to istnieją pewne ograniczenia. Dotyczą one osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało mniej niż 10 lat. Takie osoby nie mogą zmienić OFE, a wiąże się to z uruchomieniem tzw. suwaka bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującą ustawą pieniądze zgromadzone przez nich na kontach w OFE są stopniowo przekazywane do ZUS-u.

Dziedziczenie środków

Zgodnie z obowiązującą ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28 sierpnia 1997 r., pieniądze zebrane przez członka OFE podlegają dziedziczeniu lub wypłacie osobie wskazanej w przypadku jego śmierci. Dlatego każdy, kto zdecydował się oszczędzać w OFE, ma możliwość wskazać w umowie uposażonych, czyli osób upoważnionych do otrzymania środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here