Miedziowanie jest jednym z procesów galwanizacyjnych, często wykorzystywanych w celu obróbki metalu. Może służyć poprawie właściwości danego przedmiotu albo stanowić podkład dla innego rodzaju powłoki galwanicznej, która zostanie nałożona na kolejnym etapie. Wykorzystanie przy tym metody elektrochemicznej jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, dlatego warto je bliżej poznać.
Galwanizacja elektrochemiczna
Galwanizacja to ogólna nazwa procesu polegającego na pokrywaniu przedmiotu cienką warstwą metalu. Służy poprawie właściwości takich jak przewodnictwo cieplne czy elektryczne. Jednocześnie nałożona cienka warstwa powierzchniowa stanowi ochronę, gdyż z reguły jest wykonana z materiałów wysoce odpornych np. na korozję. Metale szlachetne, takie jak złoto czy miedź, nadają też ładnego wyglądu przedmiotom, na które zostają nałożone.
Proces galwanizacji elektrochemicznej możliwy jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego roztworu, zwanego kąpielą galwaniczną. Znajdujący się w niej przedmiot jest podpinany do jednej z elektrod, do których podawane jest napięcie. Wymusza ono ruch jonów metalu do przedmiotu i osadzanie się ich na jego powierzchni w postaci cienkiej warstwy. W zależności od stężenia oraz przyłożonego napięcia, możliwe jest uzyskanie warstw o lepszych bądź gorszych właściwościach, dlatego dobór warunków prowadzenia procesu powinien być staranny. Często, w celu uzyskania optymalnej powierzchni, stosuje się wielokrotną kąpiel w kolejnych roztworach galwanizacyjnych.
Miedziowanie – różnorodność procesów
Miedziowanie elektrolityczne przedmiotów metalowych może zostać wykonane w różnego rodzaju kąpielach. Ich odpowiedni dobór gwarantuje nie tylko osadzanie się warstwy miedzi w odpowiedni sposób, ale również zapewnia bezpieczeństwo przedmiotu podczas całego procesu. W przypadku, w którym przedmiot został wykonany ze stali, używana jest kąpiel cyjankowa. Z kolei w przypadku stali mającej podwarstwę niklową, odpowiednie są kąpiele kwaśne.
Uzyskana warstwa miedzi może być powłoką finalną, charakteryzującą się dobrym przewodnictwem i odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Miedź może stać się także elementem wielowarstwowej powłoki, na przykład ze srebrem lub złotem.
Dla zakładów galwanizacyjnych
Firma Tegal, której dokładna oferta znajduje się pod adresem www.tegal.pl, oprócz możliwości przygotowania miedziowanego przedmiotu, posiada w swoim asortymencie najwyższej jakości wyposażenie zakładów galwanizujących. Dostępne są między innymi całe linie produkcyjne, oparte o nowoczesne rozwiązania technologiczne, które gwarantują wysoką wydajność oraz oszczędność czasu i pieniędzy. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto oczekuje wysokiej jakości produktów oraz nie boi się innowacyjnych rozwiązań.