Preferencje zakupowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz częściej kupują w Internecie, również coraz więcej przy tym wydając. W 2016 roku na zakupy online wydaliśmy około 35 mld zł. Ponadto aż 30% transakcji wykonywanych jest na kwotę w granicach 200-500zł. W sklepach internetowych zostawiamy coraz więcej pieniędzy, co może wynikać nie tylko z coraz większej ilości klientów internetowych, ale również wzrostu zaufania do płatności online.

Przelewy na coraz większe kwoty

Czy nadal prawdą jest, że Polacy nie lubią wydawać pieniędzy? Można mieć coraz więcej wątpliwości, czego dowodem są wyniki badań ARC Rynek i Opinia. Tym razem postanowiono pod lupę wziąć zakupy internetowe. Ponad 30% zamówień online stanowią produkty, których łączna kwota oscyluje w granicach 200-500zł. Nieco mniej jest zakupów internetowych na kwotę od 100 do 200 zł – 24%. Zaskakujący może być fakt, że Polacy już nie realizują często mniejszych zamówień od 50 do 100 zł. Według raportu jest ich zaledwie 20%, podczas gdy w ubiegłych latach było ich znacznie więcej.

Zamówienia liczone w tysiącach nie są wciąż chętnie realizowane online, jest ich 11%. Czy to się w najbliższych latach zmieni? Wszystko wskazuje na to, że e-biznes będzie się bogacił, tendencja jest wzrostowa, a to dla e-sprzedawców powód do zadowolenia.

Co kupują Polacy przez Internet?

Zakupów internetowych jest coraz więcej. Wzrasta ilość firm na polskim rynku, które realizują od 1 tys. do 5 tys. przesyłek miesięcznie. Liderem są obecnie sprzedawcy, którzy wysyłają każdego miesiąca od 10 000 do 50 000 paczek. Z raportu ARC Rynek i Opinia wynika, że jest ich 33%.

Przez Internet najczęściej kupujemy sprzęt RTV/AGD, urządzenia elektroniczne, odzież, obuwie i dodatki, również na te zakupy wydajemy najwięcej. Raport „E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wskazuje, że na sprzęt RTV/AGD przeznaczamy miesięcznie prawie 100zł, na urządzenia mobilne 90zł, a na odzież i dodatki ponad 80 zł.

Zakupy przez Internet są ogólnodostępne, można dokonać zakupu o dowolnej godzinie przez całą dobę, co umożliwiają systemy płatności np. przelewy24.pl. Nie jest więc zaskoczeniem, że z coraz większym zaufaniem Polacy podchodzą do tej formy zakupów, kupując i wydając więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here