Czasem w pracy zdarza się prowokator lub agresywna osoba. Niekiedy przyjdzie mocno niezadowolony klient. Ale bywają sytuacje jeszcze gorsze, kiedy negatywne bodźce są wokół przez cały czas spędzony na pracy. Co powinieneś wtedy zrobić? Jak radzić sobie w nieprzyjaznym środowisku pracy? Poniżej kilka skutecznych sposobów.

Odseparowanie i skupienie na pracy

Negatywne emocje zwykle mijają po kilkunastu minutach, ale przez ten czas mogą utrudnić skupienie. Dlatego, na tyle na ile to możliwe, nie angażuj się w czynności i rozmowy, które wzbudzają negatywne emocje. Postaraj się w pełni skupić na pracy i po prostu rób swoje – godzina po godzinie, dzień po dniu. Skoncentruj się na wykonywaniu zawodowych zadań i ciesz się satysfakcją z kolejnych ukończonych zleceń. A jeżeli będzie trzeba, zadbaj o to, by się odseparować. W jaki sposób?

Słuchawki i muzyka to dobry sposób na to, by radzić sobie z nieprzyjaznym środowiskiem pracy. W większości zawodów można swobodnie korzystać ze słuchawek dousznych, które nie będą rozpraszać współpracowników, a Tobie zapewnią pracę „we własnym świecie”, pozbawionym negatywnych bodźców.

Znajdź swoich ludzi

Prawdopodobnie nawet w najmniej przyjaznym otoczeniu jesteś w stanie znaleźć chociaż 2-3 osoby, z którymi nawiążesz dobry kontakt. Postaraj się je znaleźć i skup się na tych znajomościach. To skuteczniejszy sposób na dobre samopoczucie w pracy niż próby poprawiania relacji z osobami, które są negatywnie nastawione.

Unikaj problemów

Unikanie może wydawać się niemęskie. Być może pomyślisz, że świadczy o słabości i niezdolności do konfrontacji. Nie jest to prawda. Praca nie jest odpowiednim miejscem na konflikty i udowadnianie wyższości poprzez agresję. Zdecydowanie korzystniejsze i rozsądniejsze jest dowodzenie własnej wartości za pomocą profesjonalnego podejścia. Dlatego, gdy zastanawiasz się jak radzić sobie w nieprzyjaznym środowisku pracy, nie wahaj się sięgnąć po najłatwiejszy środek – unikanie możliwie dużej ilości negatywnych bodźców. Nie wychodź na przerwę z największymi prowokatorami, nie angażuj się w newralgiczne dyskusje i nie podtrzymuj tematów poruszanych przez toksycznych współpracowników.

Prawdopodobnie będziesz w stanie się opanować i poradzisz sobie emocjonalnie z wieloma sytuacjami tego rodzaju, ale szkoda Twoich sił na znoszenie negatywnych bodźców. Samokontrola ma ograniczone zasoby. Lepiej wykorzystać energię na efektywną pracę.

Czas na przerwę, czas na… batonika

Kojarzysz reklamę batona, która zaczynała się takimi słowami jak nagłówek tego akapitu? Twórcy tych spotów zapewne nie przewidzieli, że ich spoty będą całkiem trafnie odpowiadać na pytanie o to, jak radzić sobie w nieprzyjaznym środowisku pracy. Otóż uzupełnienie zapasu glukozy w trakcie przerwy jest bardzo dobrym pomysłem, gdy masz do czynienia z bodźcami wywołującymi negatywne emocje.

Aby opanować złość, strach czy smutek, niezbędna jest samokontrola. Ta jednak mocno angażuje umysł, a jeśli bodźce się utrzymują, możesz być mocno zmęczony. Glukoza pozwoli przywrócić siły Twojemu umysłowi i łatwiej będzie się skupić oraz powstrzymać emocjonalne reakcje podczas kolejnych godzin pracy. A do tego czekolada, podobnie jak kawa, wpływa pozytywnie na nastrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here