Nie ma co udawać, każda z Nas uwielbia dostawać kwiaty! Nie od dziś, kwiaty uważane są za wyraz miłości, szacunku i oddania drugiej osobie. Ale kiedy róża stała się symbolem zakochania i miłości?

Historia wiecznie żywej róży

Nie ma co udawać, każda z Nas uwielbia dostawać kwiaty! Nie od dziś, kwiaty uważane są za wyraz miłości, szacunku i oddania drugiej osobie. Ale kiedy róża stała się symbolem zakochania i miłości?

Starożytny Egipt i różane boginie

Izyda – mitologiczna bogini płodności i opiekunki rodzin, to jej w starożytnym Egipcie poświęcone były róże, a zmarli otrzymywali koronę z róż zwanymi wówczas “świętymi różami abisyńskim”. A teraz wyobraźmy sobie przepiękny Babilon, który z każdej strony ozdobiony jest wiszącymi ogrodami, w których główną ozdobą są róże. Ten zwyczaj zdobień narodził się czasach antycznych i do dziś cieszy nasze oko.

Starożytni Grecy uważali, że róża powstała za zasługą Afrodyty, która biegnąc w objęcia Adonisa zraniła się w stopę, a z jej krwi narodził się kwiat.

Rzymianie z kolei obchodzili Rosaria, czyli święto duchów zmarłych, których groby ozdabiano różami. Obrządek ten upadł wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, ponieważ kościół chrześcijański je potępił i przypisał wyznawcom religii pogańskiej. Zabroniono wówczas ozdabiania Kościołów i cmentarzy różami.

Drogocenny olejek różany a Wyprawy Krzyżowe

Róże były podstawowym składnikiem olejków różanych, które swój początek miały na Bliskim i Dalekim Wschodzie, a do dziś uchodzą za jedne z najbardziej drogocennych i zbawiennych kosmetyków.

Wielogatunkowość róż zawdzięczamy wymianie kulturowej towarzyszącej Wyprawom Krzyżowym, która w wieku XIII ściągnęła róże ze Wschodu do Europy, czyniąc ten kwiat bardzo popularnym i przystępnym. Od tego czasu różami zdobiono ogrody i domy, ale też odkryto ich lecznicze właściwości.

Wiecznie żywa róża na znak miłości

Dziś kobiety rozpieszczane i doceniane są różami. Hitem ostatnich czasów są wiecznie żywe róże, które pięknie wyglądają i cieszą oko, zachowując świeżość przez kolejne dwa lata. Właściwości leczniczych róż jest sporo, ale jedno jest pewne wiecznie żywe róże uleczą niejedno serce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here