Gabinet stanowi odzwierciedlenie nie tylko jego właściciela, ale i całej firmy. Jej priorytetów, charakteru i profesjonalizmu. Powinien on pełnić nie tylko funkcję użytkową, ważne jest jak jego urządzenie wpływa na współpracowników i klientów. Przestrzeń takiego miejsca powinna budzić szacunek, ale cechować się też elegancją i wygodą dla obu biznesowych stron. Zobaczmy jak stworzyć taką funkcjonalną przestrzeń.
Dlaczego stworzenie funkcjonalnej przestrzeni jest tak ważne?
Po pierwsze ma to istotny wpływ na na samopoczucie właściciela gabinetu. Dzięki doskonale dopasowanej do potrzeb aranżacji przestrzeni, może w skupieniu i spokoju podejmować istotne dla firmy decyzje. Po drugie urządzony w odpowiedni sposób może, poprzez klientów czy kontrahentów przynieść firmie wymierne korzyści. Dlatego jego harmonijne zaprojektowanie jest dużym wyzwaniem dla osoby, która się tym zajmuje. Powinna ona uwzględnić charakter pracy jak i przyszłą funkcjonalność pomieszczenia.
Co jest istotne w tworzeniu funkcjonalnej przestrzeni gabinetu?
Przy jej projektowaniu trzeba uwzględnić kilka ważnych aspektów. Na uwagę zasługują elementy wyposażenia gabinetu takie jak meble i dodatki. Zwróćmy również uwagę na kolorystykę, oświetlenie i cechy osobowości użytkownika. Należy też zdecydować czy pomieszczenie będzie nam służyło wyłącznie do celów prywatnych, czy także planujemy przyjmowanie w nim klientów. Istotny jest układ mebli, to on wyraża na jaki rodzaj kontaktu decyduje się szef ze swoimi wspólnikami i klientami. Czy jest to relacja bardziej luźna czy formalna. Każda z tych rzeczy musi idealnie komponować się z całą resztą, wtedy uzyskamy pełną funkcjonalność.
Meble i dodatki do gabinetu
Przy ich wyborze możemy kierować się strukturą organizacyjną firmy jak i relacjami panującymi na płaszczyźnie szef – podwładni. Oczywiście wykorzystując wszystkie wcześniej wspomniane różnice. Materiał z jakiego są wykonane i ich wygląd, jest sprawą gustu. Miłośnik nowoczesnych form postawi na szkło i metal, tradycjonalista natomiast na drewno. Chociaż musimy tu uwzględnić branżę, np. klasyczne, ciężkie meble czy antyki będą się źle komponować w agencji reklamowej, która stawia na nowoczesność i futurystyczne wizje. Jednak nie tylko funkcje estetyczne są ważne, zdecydowanie postawmy na funkcjonalność. W końcu my będziemy korzystać z tych mebli codziennie i to one będą miały wpływ na organizację naszej pracy. Wybór takich mebli do gabinetu: https://wuteh.com.pl/do-gabinetu/, co widać na przykładzie firmy Wuteh, jest na rynku całkiem duży. Na pewno przydadzą się nam szafy, komody (część z nich najlepiej jakby była zamykana na klucz), stolik kawowy, fotele lub sofa. Wszystko to powinno wyróżniać się wysoką jakością i solidnością. Dobrze rozejrzeć się za odpowiednio wielkim biurkiem z szafkami, które pomogą nam ukryć przedmioty, których nie chcielibyśmy trzymać na blacie. Ważna jest jego wysokość, która pozwoli nam na wygodne korzystanie z klawiatury i monitora. Do niego dopasujmy fotel, który można regulować w zależności od potrzeby. Doskonałymi dodatkami mogą być kwiaty, obrazy lub grafiki na ścianie. Pozytywne emocje zarówno w nas jak i w klientach wzbudzi rodzinne zdjęcie na biurku.
Kolorystyka i oświetlenie gabinetu
Najbezpieczniejsze, a zarazem klasyczne i eleganckie będą biele, beże, szarości i brązy. Podkreślą one profesjonalizm i pozycję w firmie. Chociaż tutaj możemy sobie pozwolić na odstępstwa, np. szef agencji reklamowej może tę gamę kolorystyczną znacznie rozszerzyć. Jeżeli mowa o oświetleniu, to zdecydowanie najlepsze będzie to naturalne. Pod oknem najlepiej umieścić biurko. Kiedy nie mamy takiej możliwości trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia. Małą lampkę osoby praworęczne stawiają po lewej stronie, natomiast leworęczne po prawej. Powinna ona emitować ciepłą, przyjemną barwę, która nie zmęczy nam szybko wzroku.
Funkcjonalna przestrzeń gabinetu jest niezbędna do pracy, czy prowadzenia własnego biznesu. Postarajmy się o to by dobrze wykorzystać każdą jego część.