elektryk

Elektryk jest to bardzo odpowiedzialna, a zarazem bardzo niebezpieczna profesja. Z drugiej strony, jest ona niezbędna. Elektryk bowiem doskonale zna zasady działania sieć elektrycznych oraz potrafi naprawić i sprawdzić stan instalacji. Do jego zadań możemy zaliczyć także wyłapywanie przyczyny usterek. Takie działanie jest znacznie poważniejsze, niż typowy pan złota rączka z sąsiedztwa. Niektóre elektrycy zajmują się montażem instalacji oraz ich naprawę. Inni będą odpowiedzialni za kontrole, dokonywanie pomiarów elektrycznych oraz sprawdzanie stanu w sieci elektrycznej. Jakie są kategorie elektryków i ile zarabiają?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/elektryk-czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia/

Elektrycy – kategorie profesji 

W zależności od rodzaju wykształcenia, posiadanych uprawnień oraz typu działalności, elektrycy mogą posiadać różne kategorie swoich profesji. Zaczynając od elektryka, przez elektryka budowlanego. Następnie technika elektryka, inżyniera elektryka oraz inżyniera elektryka automatyka. Każda z tych profesji zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz magazynowaniem energii elektrycznej. Różnią się one jednak od stopnia zaawansowania. Zawodem bardzo podobnym do elektryka jest elektromonter. Ile zarabia elektryk znajdujący się na poszczególnym szczeblu?

Zarobki elektryka w dużej mierze zależne są od stopnia jego wykształcenia, uprawnień oraz zajmowanego stanowiska zawodowego. Przeciętne wynagrodzenie dla tej profesji w 2017 roku wynosiło około 3900 zł brutto. Były to jednak zarobki podstawowego elektryka bezpodmiotowego. Początkujący elektrycy mogli pochwalić się zarobkami w wysokości 2 i 500 zł brutto. Jest to średnia dla województwa mazowieckiego. W innych regionach wyglądało to nieco inaczej. W województwie dolnośląskim oraz pomorskim mediana tych zarobków wynosiła 2300 zł brutto, a w przypadku województwa łódzkiego było to znacznie mniej, ponieważ nawet 2100 zł brutto na miesiąc.

Technik elektryk będzie z kolei zarabiał nieco więcej. Jego średnia zarobków wynosi 4000 zł brutto. Według danych branżowych może liczyć na comiesięczną premię. Elektromechanicy samochodowi mogą liczyć na zarobki wynoszące 4300 zł brutto. W tym oczywiście premię. Elektryk automatyk będzie kosztował swojego pracodawcy średnio 4700 zł brutto miesięcznie. Najwięcej ze wszystkich zestawionych wyżej będzie zarabiał zawodowy elektryk, czyli inżynier elektryk. Jego zarobki będą wynosiły 5100 zł. Praca ta wiąże się jednak z dodatkowymi obowiązkami oraz prowadzeniem dokumentacji.

Zobacz też: http://www.szafamamy.pl/pomiary-elektryczne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here