Dla jednych praca w korporacji to spełnienie marzeń, a inni mówią o niej z pogardą. Jedno jest pewne, zatrudnienie w tak dużej firmie znacznie różni się od wykonywania obowiązków u małego przedsiębiorcy i od zarobkowania jako freelancer. I podobnie, jak pozostałe formy zatrudnienia, tak i korpo ma swoje wady i zalety. Czy warto pracować w korporacji? Szukając odpowiedzi na to pytanie, weź pod uwagę poniższe kwestie.

Zalety pracy w korporacji

Najbardziej oczywistą zaletą pracy w korporacji jest stałość zatrudnienia. Po przejściu okresu próbnego dostaniesz najpewniej umowę o pracę na czas nieokreślony. To oznacza, że będzie obejmował Cię okres wypowiedzenia, a więc nie ma takiej możliwości, byś stracić źródło zarobków z dnia na dzień. Poza tym, umowa o pracę to pełne składki emerytalne i ubezpieczeniowe, a także możliwość wzięcia zwolnienia chorobowego czy płatnego urlopu. Nowe osoby na rynku pracy często tego nie doceniają, ale po kilku latach zatrudnienia na „śmieciówkach” zaczynają dostrzegać wartość umowy o pracę.

W następnej kolejności zadajmy sobie pytanie o to czy warto pracować w korporacji pod względem finansowym. Tutaj odpowiedź jest również najczęściej pozytywna. Nawet na pierwszych stopniach zatrudnienia można z reguły liczyć na godziwe pieniądze, by po roku dobić do średniej krajowej, a wkrótce ją przewyższyć. Wraz ze wzrostem doświadczenia wzrasta też szansa na awans lub zatrudnienie u konkurencji, a więc i wyższe zarobki.

Możliwość awansu wewnątrz firmy to kolejna zaleta korporacji. Jeśli jesteś zdolny i ambitny, a firma stawia na rekrutacje wewnętrzne, po 2-3 latach możesz wspiąć się od najniższego stanowiska na pozycję kierowniczą.

Czy warto pracować w korporacji? Na pewno tak, jeżeli zależy Ci na zdobywaniu doświadczenia. Praca w renomowanej firmie będzie zawsze dobrze wyglądała w CV – zarówno dla rekruterów w małych przedsiębiorstwach, jak i innych korpo.

Praca w korporacji to także dodatkowe benefity: zniżki na aktywność kulturalną i sportową, prywatna opieka zdrowotna czy szkolenia, które pozwolą Ci na regularny rozwój osobisty.

Wady pracy w korpo

Zastanówmy się teraz nad drugą częścią odpowiedzi na pytanie o to, czy warto pracować w korporacji? Jakie są wady korpo?

Najczęściej podkreślaną jest duża presja i niesławny „wyścig szczurów”. Korporacja zazwyczaj oznacza normy do wyrobienia, premię za wyniki i ciągła rywalizację z innymi współpracownikami. Presja sprawia, że w wielu firmach godziny pracy się wydłużają, a pracownicy wyrabiają normy ponad siły. Czasem nie widać końca nawału pracy i brak przyjemnej perspektywy „uporania się” z nadmiarem obowiązków.

Co więcej, czasem nawet dobre wyniki nie gwarantują, że możesz być spokojny o stanowisko. Jeżeli ktoś „na górze” wpadnie na pomysł restrukturyzacji firmy, mogą się pojawić zwolnienia. Decyzje niejednokrotnie przychodzą z góry, co sprawia, że pracownicy są zwalniani „lekką ręką”.

Duża cyrkulacja oraz presja na wyniki powoduje również to, że w niektórych korporacjach panuje dość „gęsta” atmosfera. Więcej jest rywalizacji niż współpracy. To zupełnie inny klimat pracy niż zatrudnienie w małej firmie lub praca jako freelancer.

Korporacja czy freelance?

To by było tyle, jeśli chodzi o zalety i wady pracy w korpo. Ale jeśli stawiasz sobie pytanie o to czy warto pracować w korporacji, być może przeciwstawiasz tę formę zatrudnienia własnemu biznesowi albo pracy jako freelancer. Jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji?

O ile nie masz genialnego pomysłu na własny biznes, lepszą opcją będzie wybranie na początek korporacji (lub zatrudnienia w mniejszej firmie). Dlaczego? Ponieważ droga od korpo do własnej działalności jest łatwiejsza niż przejście w drugą stronę. Korporacje cenią doświadczenie zdobyte w innych firmach. Działając na własną rękę najpewniej nie będziesz mieć tak mocnego argumentu w CV, więc późniejsze zatrudnienie w korporacji może być trudne. Natomiast, gdy już przepracujesz 2-3 lata w dużej firmie i uznasz, że nie odpowiada Ci ta forma, zrezygnować możesz w każdej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here