Antykwariat

Antykwariaty kilkanaście lat temu cieszyły się ogromną popularnością, później jednak zostały przez czytelników nieco zapomniane. Dziś znów wracają do łask, a co więcej często wracają one w zupełnie nowej odsłonie. Sprawdzamy, dlaczego warto kupować tam książki i jakich cen możemy się spodziewać.

Jak działają antykwariaty?

Model działania antykwariatów jest prosty – antykwariusze skupują używane książki, a następnie sprzedają je w cenie niższej niż ta, którą możemy spotkać na półkach w księgarniach. Dzięki temu w antykwariacie możemy znaleźć także książki nowe bądź prawie nieużywane i kupić je w bardzo okazyjnej cenie. Jeszcze kilka lat temu tego typu punkty z książkami były kojarzone głównie ze zniszczonymi egzemplarzami bądź podręcznikami szkolnymi. Wydawało się, że na próżno szukać w nich interesujących, aktualnych tytułów. Rzeczywiście, wiele antykwariatów swego czasu specjalizowało się w sprzedaży podręczników czy lektur szkolnych. Dziś jednak coraz częściej możemy znaleźć tam bardzo interesujące książki, które dopiero co opuściły sklepowe półki. Antykwariat Amicus online to nie tylko sposób na tańszy zakup książek, ale i zarobek.

Księgarnia czy antykwariat?

Zastanawiając się, czy lepiej kupować książki w księgarni czy w antykwariacie, weźmy pod uwagę prosty rachunek ekonomiczny. Nowa książka w księgarni kosztuje średnio 30-40 zł, natomiast w antykwariacie często kupimy ją już za połowę ceny. To sprawia, że dysponując tym samym budżetem możemy zapić nie jedną, a dwie książki, które chcemy przeczytać. W antykwariatach znajdziemy coraz więcej aktualnych pozycji wydawniczych, a nie tylko egzemplarze, które całe lata przeleżały na półce. Powodem jest fakt, iż coraz więcej osób decyduje się sprzedać książki, które niedawno zakupiły. Rzadko już tworzymy w domu biblioteczkę, między innymi ze względu na ograniczony metraż. Dodatkowo sprzedaż książek stwarza możliwość zarobku, przez co zyskujemy fundusze na nową książkę. Nową – choć niekoniecznie prosto z księgarni, a po prostu taką, której jeszcze nie mieliśmy okazji przeczytać. Na zakupy, a także na sprzedaż książek w antykwariacie powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które co miesiąc wydają krocie na nowe książki. Aby nieco zaoszczędzić, wcale nie trzeba czekać, aż ciekawe tytuły pojawią się w bibliotekach. Można wydawać nawet o połowę mniej i cieszyć się dobrej jakości literaturą.

Nie tylko stacjonarnie

Wymówką do niekorzystania z oferty antykwariatów nie jest już fakt, iż nie żaden nie działa w naszej miejscowości. Coraz więcej antykwariatów otwiera się online, dzięki czemu możemy w krótkim czasie, a przede wszystkim bezpiecznie zakupić książki. Ceny egzemplarzy w antykwariatach internetowych zbliżone są do tych w sklepach stacjonarnych, a zależą przede wszystkim od stanu technicznego danej pozycji i jej popularności wśród czytelników. Warto jednak obserwować nowości w antykwariatach online, bowiem najpopularniejsze tytuły rozchodzą się w mgnieniu oka, co jest kolejnym dowodem na wzrost powodzenia antykwariatów wśród czytelników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here