praca

Pięknie położone na Przedgórzu Karpackim w widłach rzek Lubatówka i Wisłok Krosno, to miasto wspaniałych możliwości. Nie bez kozery dawniej mówiono o nim „Mały Kraków”. Krosno było niegdyś centrum polskiego hutnictwa szklanego i czołowym producentem wyrobów szklanych. Do dziś ta tradycja trwa w mieszkańcach regionu i owocuje w postaci rosnących jak grzyby po deszczu małych galerii z wyrobami szklanymi. Są to prawdziwe dzieła sztuki, nie do podrobienia. Turyści i kolekcjonerzy z całego świata chętnie odwiedzają lokalnych artystów, których wyroby cieszą się dużym powodzeniem.

Można by pomyśleć, że po zamknięciu Fabryki „Krosno” rynek pracy w tej branży się zamknął. Nic bardziej mylnego. Tradycja oraz dobre imię krośnieńskich wyrobów szklanych sprawiły, że oferty pracy w Krośnie w branży szklanej wciąż się pojawiają i są rozchwytywane.

Rynek pracy w Krośnie

Praca w Krośnie w branży szklanej jest wysoko opłacana i satysfakcjonująca. Pozwala na samodzielne tworzenie wyrobów o wysokiej jakości i renomie. Wystarczy wspomnieć lokalną firmę Harbat Studio. Galeria z ich wyrobami jest najbardziej znaną galerią z luksusowym szkłem w Polsce, a ich wyroby można znaleźć na całym świecie.

Położenie Krosna w bliskiej odległości od uzdrowisk w Iwoniczu czy też w Rymanowie, oraz bliska odległość od Bieszczad sprawia, że Krosno jest ważnym punktem węzła komunikacyjnego. Nic więc dziwnego, że branża transportowa tu kwitnie. Zarobki w Krośnie w transporcie porównywalne są z tymi w innych regionach kraju. Prywatne firmy transportowe umożliwiają zaspokojenie potrzeb przyjeżdżających w te okolice kuracjuszy i turystów. A tych ostatnich z roku na rok przybywa. Okolice Krosna słyną z niesamowitych widoków. Bliskość takich miejsc jak Odrzykoń – słynny zamek Fredry, Bóbrka – pierwsza kopalnia ropy naftowej w Polsce, czy choćby Jasło, położone między licznymi pagórkami, sprawiają, że branża turystyczna rozwija się tu szybko i oferuje coraz więcej miejsc pracy. Pojawiajace się możliwości, związane ze zwiększoną ilością turystów, zachęcają lokalnych przedsiębiorców do inwestycji w pensjonaty i hotele. A te potrzebują nowych pracowników do obsługi gości. W ostatnich latach zatrudnienie w branży hotelarskiej zwiększyło się w Krośnie o 15% co dało ok. 350 nowych miejsc pracy.

Również restauracje i bary, których z roku na rok powstaje w Krośnie więcej, zapewniają wzrost zatrudnienia w tej branży. Oferty pracy w restauracjach stanowią ok. 20% wszystkich ofert pracy w regionie. W większości są to jednak oferty pracy sezonowej, w okresach zwiększonego ruchu turystycznego. Mimo wszystko praca w gastronomii stanowi ważny filar zatrudnienia. Dzięki temu w lokalnych szkołach dużym powodzeniem cieszą się profile gastronomiczne i hotelarskie. Absolwenci tych szkół mają na miejscu możliwość odbycia praktyk oraz duże szanse na znalezienie pracy po ukończeniu szkoły. Dlatego z roku na rok absolwentów szkół zawodowych i techników o profilu gastronomicznym i hotelarskim jest coraz więcej.

> Duży wybór ofert pracy w Krośnie znajduje się w portalu pracy https://www.gowork.pl/praca/krosno;l.

Nie można zapomnieć o wspaniałej infrastrukturze sportowej miasta. Wszyscy, bez względu na zainteresowania, na pewno słyszeli o torze żużlowym w Krośnie. Jest to chyba najbardziej znany tor w Polsce. Przy nim powstała nowoczesna hala sportowa oraz stadion.

W mieście jest również wyciąg narciarski, który w sezonie przyciąga rzesze zwolenników i miłośników białego szaleństwa. Obsługa tych sportowych obiektów daje zatrudnienie ok. 1500 osobom. Jest to ważny i istotny element wszystkich ofert pracy w regionie.

Wspomnieliśmy o tradycjach nafciarskich w okolicy Krosna. To właśnie tu, na Podkarpaciu, zasłynął Ignacy Łukasiewicz. To tu, w Krośnie, znajduje się Instytut Nafty i Gazu. W Krośnie jest też jedyna w Polsce szkoła o profilu górniczo – naftowym. Bliskość Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie oraz właściwie stu procentowa pewność co do możliwości zatrudnienia w branży naftowej, sprawia, że szkoły te cieszą się niesłabnącą popularnością.

W ostatnich latach w Krośnie powstało wiele inwestycji, które sprawiają, że atrakcyjność miasta wzrasta i przyciąga nowych mieszkańców. Odnowiony Rynek, nowe piękne i nowoczesne osiedla mieszkaniowe, szeroki rynek pracy – to wszystko sprawia, że napływ nowych mieszkańców z roku na rok zwiększa się, a Krosno stało się miastem marzeń i możliwości.

W 2017r wg. danych GUS, w Krośnie dochód na jednego mieszkańca wynosił 6123zł., co znacznie przekraczało średnią krajową. Przy tym stopa bezrobocia wynosiła 3.3%, będąc tym samym najniższą w kraju.

Praca Krosno

Rynek pracy w Krośnie stale się poszerza i daje duże możliwości ludziom otwartym na zmiany i stałe zwiększanie kompetencji. Przedsiębiorcy z Krosna stale wdrażają nowe technologie i chętnie korzystają ze wsparcia środków unijnych do rozwijania swoich biznesów. Tym samym oferty pracy w Krośnie stale się zmieniają i dają możliwość nowym grupom mieszkańców. Dzięki temu Krosno stało się bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy mogą tu znaleźć pracę oraz dogodne warunki do zamieszkania. W przeciwieństwie do wielu innych regionów i miast, w których wyraźnie widać ucieczkę młodych i wykształconych ludzi, w Krośnie obserwuje się sytuację odwrotną. Coraz więcej młodych ludzi, którzy opuścili Krosno w celu edukacji lub w poszukiwaniu pracy, powraca do miasta, by tu zostać na stałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here