O jakości pracy ostatecznie nie przesądzają procedury, ale sami zatrudnieni. Zadaniem kadry zarządzającej jest to, by w firmie znalazły się osoby kompetentne, które będą pracować z zaangażowaniem i nie zechcą opuścić przedsiębiorstwa za kilka miesięcy. Jak dbać o pracownika, by zatrudniony czuł się dobrze w środowisku pracy i nawet nie myślał o przeglądaniu ofert konkurencji?

Filozofka szczęścia, profesor Raj Raghunathan ma na ten temat gotową odpowiedź. Badaczka wskazuje trzy istotne punkty:

  • Mistrzostwo
  • Przynależność
  • Niezależność

Wszystkie te kwestie są ściśle związane z ludzką naturą i społecznym charakterem naszego gatunku. Co one oznaczają w praktyce?

Mistrzostwo

Na czym polega mistrzostwo? Na tym, że każdy chce być w czymś najlepszy. Człowiek znacznie chętniej zajmuje się zadaniami, w których jest postrzegany jako ekspert i za wykonanie których słyszy wyrazy podziwu. Jeśli jednak zastanawiasz się jak dbać o pracownika, nie wystarczy karmić kadry płonnymi pochwałami. Postaraj się, by zatrudnieni faktycznie mogli być dobrzy w tym co robią. Jeśli sam jesteś ekspertem, nie bierz najtrudniejszych obowiązków zawsze na siebie, ale zlecaj je pracownikom, by mogli się rozwijać. Coraz trudniejsze zadania sprawią, że pracownik poczuje więcej satysfakcji z wykonywanych poleceń.

Warto też zainwestować w szkolenia. Niektórzy właściciele firm i kierownicy boją się, że po wydaniu firmowych środków na szkolenie dobrze wykwalifikowany pracownik odejdzie do konkurencji. Takie ryzyko zawsze istnieje. Ale równie prawdopodobne jest to, że zatrudniony zmieni pracę wtedy, gdy nie będziesz wiedział, jak zadbać o pracownika i nie zapewnisz mu możliwości rozwoju.

Przynależność

Człowiek jest istotą społeczną i źle znosi samotność, a nawet poczucie wyobcowania w grupie ludzi. Dobry kierownik musi mieć to na uwadze. Postaraj się, by każdy mógł się poczuć częścią zespołu. Skutecznym środkiem spajającym grupę są wszelkie dodatkowe wyjścia czy imprezy integracyjne. Niekoniecznie muszą to być duże, firmowe bale. Czasem o wiele lepiej to zadanie spełniają zwykłe spotkania przy piwie po pracy.

Niezależność

Trzecim kluczowym elementem jest poczucie niezależności. Na czym ono polega? Przede wszystkim na tym, że pracownik sam jest odpowiedzialny za własną pracę i może działać swobodnie, w oparciu o własne sądy. Innymi słowy: większość pracowników nie lubi funkcjonować jak narzędzie do wykonywania prostych poleceń. Samodzielne, niezależne działanie daje znacznie więcej satysfakcji. Dobrze, gdy każdy może mieć poczucie odpowiadania za los firmy. Jak dbać o pracownika w tym zakresie? Przede wszystkim daruj sobie zbyt szczegółowe instrukcje i rozwiązywanie wszystkich problemów z góry za zatrudnionych. Twoje rozwiązania być może nie zawsze okażą się najlepsze. Poza tym, pracownik będzie bardziej usatysfakcjonowany pracą, w której może działać po swojemu.

Dobre warunki pracy

Naturalnie wszystkie sposoby na to, jak zadbać o pracownika mogą okazać się nie wystarczające, gdy nie zadbamy o bardziej podstawowe potrzeby, takie jak poczucie bezpieczeństwa osoby zatrudnionej. Dobra atmosfera i rozwój mogą nie zatrzymać pracownika, który będzie zwyczajnie zarabiał za mało lub nie będzie miał opłaconych podstawowych ubezpieczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here