Franczyza

Najbardziej znane sieci franczyzowe są popularne, rozpoznawalne i wydają się również dochodowe, przez co są coraz częściej wybieraną formą prowadzenia własnego biznesu. Czy aby na pewno biznes franczyzowy jest własny i czy rzeczywiście jest wystarczająco dochodowy?

Na czym polega franczyza?

Biznes franczyzowy to sposób na prowadzenie działalności, oparty na współpracy i umowie pomiędzy dwiema stronami: franczyzodawcą, czyli twórcą i właścicielem jakiejś marki, a franczyzobiorcą, czyli przedsiębiorcą korzystającym z jego pomysłu na biznes i prawa do korzystania z logo marki.

Model franczyzowy zyskuje coraz większą popularność. Biznesem franczyzowym może być sklep spożywczy, pizzeria, apteka czy sklep odzieżowy, ten model funkcjonuje w coraz większej ilości branż – warto zerknąć na stronę https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/ gdzie prezentowane są oferty franczyz. Przedsiębiorca, korzystając z czyjegoś, często bardzo dobrego pomysłu na biznes, prowadzi działalność regulowaną zasadami określanymi przez twórcę marki i dzięki temu, bez większego wkładu i potrzeby tworzenia biznesplanu jest w stanie zarabiać na siebie. Zasady funkcjonowania franczyzy ustalane przez franczyzodawcę określają zarówno prawa, jak i obowiązki franczyzobiorcy. Dotyczą one warunków prowadzenia biznesu, funkcjonowania punktu sprzedaży czy usług, sposobu obsługi klientów, a nawet ubioru pracowników.

Decydując się na współpracę franczyzową, przedsiębiorca może w ramach umowy liczyć na pomoc w znalezieniu lokalizacji, dostosowanie i wyposażenie lokalu, wsparcie marketingowe, dostęp do szkoleń, dostawy towaru i kontakt z zaufanymi dostawcami, a przede wszystkim współodpowiedzialność. Umowa często zapewnia także opiekę prawną i księgową, a nawet pomoc w rekrutacji pracowników. W zamian musi posiadać jedynie określony wkład własny i chęci do prowadzenia biznesu oraz spełnić wymagania franczyzodawcy.

Wady i zalety franczyzy

Największą zaletą biznesu franczyzowego jest możliwość pracy na własny rachunek pod znaną już marką – często renomowaną i prestiżową, z wypracowanym zaufaniem odbiorców. To gotowy pomysł na biznes bez większego wkładu i przy odpowiednim wybraniu współpracy w zasadzie bez ryzyka porażki. Rozpoczęcie działalności franczyzowej to oszczędność czasu i pieniędzy, nie wymaga poświęcania środków na reklamę i rozruch biznesu, a mimo to niemal natychmiast przynosi zyski, przy przestrzeganiu warunków umowy i stosowaniu się do wymagań właściciela marki.

Niestety taka forma współpracy ma też swoje wady. Każdy decydujący się na taki model współpracy, musi liczyć się z tym, że w zamian za wszelkie korzyści z niej płynące, wymagane jest dostosowanie się do pewnych zasad. Należy być przygotowanym na kontrole i wszelkie zmiany oraz dostosowywać do planów, oraz regulowania bieżących opłat licencyjnych, dzięki którym jest możliwa praca pod szyldem znanej marki. W razie niedotrzymania warunków umowy należy się liczyć z możliwością zapłacenia kar umownych. Franczyza to też zbiorowa odpowiedzialność, nie tylko za swój punkt franczyzowy, ale za wizerunek całej marki.

Przedsiębiorca musi też pamiętać, że choć zyski mogą być wysokie, to franczyza nie obejmuje wszelkich opłat urzędowych, składek i rachunków, które musi na bieżąco opłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here