Szef czeka na Twoją pracę, klienci zgłaszają kolejne zlecenia, a Ty stoisz w miejscu i nie możesz się zmusić, by kiwnąć choćby palcem? W takim razie czas się zastanowić co robić, by wziąć się do pracy.

Zacznij od… najłatwiejszego

Wydaje Ci się, że powinieneś najpierw uporać się z największymi i najbardziej skomplikowanymi problemami? Czasem lepiej zacząć zupełnie z drugiej strony. Gdy czujesz, że ciężko będzie wystartować i nie wiesz co robić, by wziąć się do pracy, zacznij od rzeczy najłatwiejszych, najlżejszych i najprzyjemniejszych. Tych, które zrobisz z przyjemnością lub bez większego wysiłku. I tak musisz je wykonać! A gdy już Ci się uda, czeka Cię miłe uczucie satysfakcji, że zadanie zostało wykonane. Dzięki temu pojawi się też motywacja do realizacji kolejnych celów.

Zrób cokolwiek

Ta porada jest podobna do poprzedniej, ale dotyczy również jakości działania. Czasem masz tylko jedno zadanie do wykonania, a i tak nie wiesz co robić, by wziąć się do pracy, bo czujesz wszechogarniające zniechęcenie albo wręcz przeciwnie – euforię, która najchętniej oderwałaby Cię od biurka i kazała gdzieś zaszaleć. No ale niestety – trzeba pracować. Siedzenie bezczynnie przy biurku nie ma sensu, więc po prostu zacznij działać jakkolwiek i zrób cokolwiek. Zacznij realizować zadanie bez próby robienia go od razu idealnie. Najwyżej wprowadzisz poprawki później. Międzyczasie jednak się rozgrzejesz i dalej będzie już z górki.

Odetnij się od rozpraszaczy

Tak jak wspomnieliśmy, brak chęci do pracy nie musi oznaczać zmęczenia, ale może to być nadmiar energii i motywacji… do zajmowania się wszystkim poza obowiązkami zawodowymi. W takim wypadku zabójcze dla Twojej produktywności są rozpraszacze typu: nowe wiadomości na Facebooku czy Snapie, nowe SMS-y, kolejne komentarze pod Twoim postem itp. Co zrobić, by wziąć się do pracy w takich warunkach? Zmienić warunki! Odłóż telefon lub całkiem go wyłącz, zamknij Facebooka i inne społecznościówki. Zostaw tylko to, co masz zrobić i materiały, które Ci w tym pomogą.

Stopniowo zwiększaj ilość pracy

A może często zadajesz sobie pytanie co zrobić, by wziąć się do pracy, bo podobna trudność pojawia się co drugi dzień? W takim wypadku najlepiej zwiększać ilość pracy stopniowo. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do wykonywania dwóch zadań dziennie czy efektywnej pracy przez 4 godziny, to czas dołożyć do tego dodatkowe pół godzinki skutecznej harówki. Po tygodniu kolejne pół – i tak dalej. Często ilość pracy, którą jesteś w stanie wykonać w ciągu dnia to kwestia przyzwyczajenia.

Planuj z głową

Łatwiej będzie Ci zabrać się za pracę, gdy wiesz co dokładnie masz zrobić i masz świadomość, że nie ma tego aż tak wiele. Podziel obowiązki na znośne porcje i zacznij wykonywać część przeznaczoną na dziś. Możesz zacząć od najłatwiejszych zadań – tak jak wspomnieliśmy na początku. Nie zapomnij też o odpoczynku. Co zrobić, aby wziąć się do pracy? Planować z głową! Trudność często wynika z tego, że po prostu jesteś przepracowany i Twój umysł broni się przed kolejnym wysiłkiem. Więc paradoksalnie – aby wziąć się do pracy powinieneś odpuścić. Jeśli dawno nie odpoczywałeś, zrób sobie 1-2 dni wolnego. Jeżeli nie masz takiej możliwości, rozplanuj kolejne dni pracy w taki sposób, by zawsze znalazł się czas na odpoczynek.

Znajdź nagrodę

Trudno zabrać się do pracy, gdy masz w perspektywie cały dzień harówki i wiesz, że nie czeka Cię dziś już nic szczególnie przyjemnego. Dlatego czas to zmienić! Co zrobić, aby wziąć się do pracy? Znajdź nagrodę, która będzie na Ciebie czekać po wykonaniu zaplanowanych zadań. Może to być obejrzenie ulubionego serialu, pogranie w grę, wyjście na piwo albo dobre jedzenie. Wybierz coś, co lubisz i czego zwykle nie możesz się doczekać. Ekscytująca świadomość, że czeka na Ciebie nagroda to doskonały motywator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here